Frezowanie i toczenie CNC – szerokie zastosowanie

Materiał partnera
2019-11-18
technologia CNC

Technologie obróbki metali rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie, pozwalając na wykonywanie procesów niesamowicie wydajnych, precyzyjnych oraz bezpiecznych dla pracowników, czy środowiska naturalnego. Obecnie najnowocześniejszymi maszynami są zaś te oparte o rozwiązania CNC. Mowa o komputerowym sterowaniu numerycznym, które jest rozszerzane o moduły FFS, CAD, czy CIM (kolejno: elastyczny system wytwarzania, komputerowe wspomaganie projektowania, komputerowe zintegrowane wytwarzanie).

Zastosowanie technologii CNC

Zastosowanie technologii CNC w przemyśle jest bardzo szerokie i dotyczy zarówno obróbki materiałowej drewna, szkła, tworzyw sztucznych, jak i również metali. To na nich warto jednak głównie się skupić, ponieważ to one są dzisiaj surowcem wykorzystywanym w setkach branż, od energetyki począwszy, na budownictwie czy motoryzacji kończąc. Technologia CNC, pozwala zaś na zautomatyzowane, proekologiczne, niesamowicie wydajne, a także precyzyjne wytwarzanie wyrobów o niewielkich rozmiarach, oraz tych wielkogabarytowych. Skrócony proces technologiczny, jest zaś obserwowany przy produkcji – obróbce – seryjnej oraz detalicznej.

Działanie technologii CNC

Obecnie technologia CNC jest przede wszystkim wykorzystywana przy procesach frezowania oraz toczenia, pozwalając na realizację bardzo złożonych projektów w zautomatyzowany sposób. Ogranicza to nie tylko czas procesu produkcji, ale również koszty, zapewniając równocześnie niewielką stratę materiału roboczego oraz gwarantując precyzję co do setnych jednego milimetra! Jest to możliwe przede wszystkim dzięki zintegrowanemu mikrokomputerowi, który przejmuje wszystkie funkcje sterownicze oraz regulacyjne maszyny. Wykorzystuje on do tego wewnętrzną pamięć programów i podprogramów, a także własnych dysków twardych. Dzięki temu cały cykl sekwencji ruchów narzędzi może być zapamiętany i powtórzony nawet po wielu miesiącach od ostatniej serii produkcyjnej.

Największe zalety obrabiarek CNC

Do zalet ogólnych obrabiarek CNC takich, jak te Haas VF-3 oraz Haas VF-2, można zaliczyć szybszy oraz tańszy proces produkcyjny, większą precyzję roboczą, możliwość realizowania bardzo złożonych projektów, czy też znacznie ograniczone zużycie energii. Uwagę zwrócić również należy na: opcję programowania poza maszyną; zautomatyzowane dostosowanie narzędzi do planowanego kształtu i wielkości wyrobu; jednakową jakość przedmiotów z wyeliminowaniem niemalże do zera tych wadliwych; możliwość ustawiania narzędzi poza obrabiarką; czy na to, że cały proces produkcyjny jest komputerowo monitorowany.

Toczenie i frezowanie – nie tylko metale!

Wbrew mylnym opiniom, procesy toczenia oraz frezowania, zwłaszcza w technologii CNC, nie tylko dotyczą aluminium, różnych gatunków stali, czy też miedzi. Są one również wydajne przy tworzywach sztucznych oraz materiałach specjalnych, co pozwala na wykorzystywanie tychże nowoczesnych form zautomatyzowanej obróbki, nawet w branży opakowaniowej. Szeroką obsługą klientów biznesowych, zajmują się zaś takie pracownie, jak SANDBLAST, które wyposażone są także w maszyny do obróbki strumieniowo-ściernej. Mowa o piaskowaniu oraz sodowaniu.

Opracowanie artykułu:

Sandblast Mateusz Augustyniak

26-910 Nowa Żelazna 2A mazowieckie
e-mail
www