Tworzywa sztuczne występują w rozmaitych formach i mają wiele zastosowań. Sektorem, w którym wykorzystywane są na szczególnie dużą skalę, jest produkcja opakowań. Jednym z ich rodzajów są opakowania rozpraszające ESD służące do ochrony półproduktów, produktów gotowych oraz elementów montażowych. W artykule wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce. Zapraszamy do lektury!

Czym jest strefa EPA?

Poważnym problemem związanym z pracą z urządzeniami elektronicznymi są wyładowania elektrostatyczne. Są to transfery ładunków między elementami o różnych potencjałach elektrostatycznych. Następują one w wyniku pocierania o siebie materiałów izolacyjnych, z tego powodu zatem najczęściej występują podczas transportu części elektronicznych. Przed skutkami wyładowań elektrostatycznych należy jednak zabezpieczyć również hale produkcyjne. Temu właśnie służyć ma strefa EPA, czyli Electrostatic Protected Area. To ona stanowi podstawową formę ochrony w zakładach produkcyjnych, laboratoriach oraz serwisach elektronicznych.

Strefa EPA może mieć postać przestrzeni wyznaczonej w większym pomieszczeniu lub zajmować oddzielony obszar budynku. Znajdujące się w niej wyposażenie musi być wykonane z antystatycznych materiałów, które zapobiegają powstawaniu różnicy potencjałów. Również pracownicy muszą być odpowiednio przygotowani do pracy w strefie EPA – oznacza to przede wszystkim noszenie specjalnych opasek uziemiających na nadgarstku oraz stroje ochronne. Ponadto przestrzeń ta musi być szczegółowo oznaczona odpowiednimi symbolami, a nad pracą w niej powinien czuwać koordynator ESD. Między innymi w strefie EPA zastosowanie znajdują opakowania antystatyczne wykonane z tworzyw sztucznych.

Jak dbać o elektronikę w transporcie?

Worki ESD wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, ale sprawdzają się również w strefach zagrożonych wybuchem i miejscach, gdzie obowiązuje najwyższa klasa czystości i bezpieczeństwa. Opakowania rozpraszające ESD spełniają wymogi normy PN:61340-5-1 oraz unijnej dyrektywy RoHS. Wykonywane są z materiałów syntetycznych, w tym LDPE, MDPE i HDPE. Dzięki unikatowej formule w składzie opakowania antystatyczne odprowadzają niekorzystne ładunki elektrostatyczne na zewnątrz, z dala od zapakowanych w nie produktów. Zalety tego rozwiązania obejmują ponadto ochronę przed przyciąganiem kurzu i redukcję efektu elektryzowania się przedmiotów.

Oferowane przez firmę Fol-Plast opakowania ESD są świetnym rozwiązaniem również dlatego, iż eliminują konieczność stosowania innych elementów chroniących przed wyładowaniem elektrostatycznym. Użycie Woreczków antystatycznych podczas transportu lub przechowywania oznacza, że nie ma potrzeby korzystania dodatkowo z kartonów ESD – wystarczą te wykonane z tektury. Na koniec warto dodać, że opakowania te jako wykonane z tworzyw sztucznych, mogą zostać poddane recyklingowi, o czym informuje nas specjalne oznaczenie na ich powierzchni.