Opakowania kartonowe mają najróżniejsze zastosowania. Zapotrzebowanie na karton jest bardzo duże i  bez niego wiele firm nie dałoby rady funkcjonować. W pudłach kartonowych można bezpiecznie przechowywać części, półprodukty, a także produkty gotowe do sprzedaży. Kartony są niezastąpione również w transporcie. Szeroki wybór różnego rodzaju opakowań kartonowych posiada firma Opax z Janowa – producent opakowań tekturowych.

Jak powstają opakowania tekturowe?

Opakowania kartonowe są bardzo ekologicznym rozwiązaniem, gdyż powstają z recyklingu. Tekturę produkuje się m.in. z makulatury i ścieru drzewnego. Pracownicy firmy Opax z Janowa tłumaczą, że produkcja opakowań tekturowych polega na obróbce termicznej i chemicznej, która tworzy warstwę papierniczą, która następnie zostaje sklejana. W ten sposób powstaje gotowy produkt - tektura wielowarstwowa. Ilość warstw zależy od zapotrzebowania – im jest ich więcej, tym tektura jest sztywniejsza. Z tak przygotowanej tektury (lub papieru), za pomocą maszyny sztancującej z wykrojnikiem, wycina się poszczególne elementy opakowania wraz ze wszelkimi bigowaniami do złożenia opakowań. Po pozbyciu się zbędnego materiału wycina się pojedyncze pudełka. Ostatnim etapem jest dodawanie elementów dekoracyjnych: nadruki czy oklejanie papierem (co poprawia nie tylko estetykę opakowania, ale i odporność). Wysokiej jakości opakowania tekturowe znajdziemy w firmie Opax.

Jakie rodzaje tektury oferuje firma Opax?

Duże zapotrzebowanie obserwuje się na tekturę trzywarstwową. Jest ona elastyczna i trwała.  Powstaje ona z połączenia dwóch płaskich warstw papieru od zewnątrz i jedną warstwą falową w środku. Ten rodzaj tektury idealnie nadaje się do transportu lekkich przedmiotów. Firma Opax z Janowa ma w ofercie trzywarstwową tekturę w kolorze białym i szarym. Do produkcji tego typu tektury, nie używa się makulatury. Jest ona w pełni ekologiczna i z powodzeniem może zostać poddana recyklingowi. W ofercie producenta opakowań Opax z Janowa znajdziemy także tekturę pięciowarstwową. Ten rodzaj tektury otrzymujemy z połączenia trzech płaskich warstw papieru falą papierową. Tektura pięciowarstwowa jest bardzo sztywna i solidna, co sprawia, że idealnie nadaje się do przewożenia większych gabarytów i przedmiotów o dużej wadze.

Rodzaje i zastosowanie pudełek tekturowych

W firmie Opax z Janowa znajdziemy duży wybór opakowań. Bardzo popularne są kartony klapowe, które służą głównie do celów transportowych lub magazynowych zarówno jednostkowych, jak i zbiorczych. Oprócz tego świetnie sprawdzają się przy paletowaniu. Oprócz tego znajdziemy pudełka fasonowe, które podobnie jak klapowe nadają się przewozu towarów, ale ze względu na swój estetyczny wygląd, można je z powodzeniem używać do prezentacji towaru. Jego budowa umożliwia wielokrotne otwieranie i zamykanie opakowania. Innym rodzajem pudełek, które cieszą się powodzeniem, są opakowania sztancowane, czyli wykrajane. Sztancowanie pozwala na uzyskanie różnych wzorów opakowań o różnych kształtach i wymiarach i wykonywane jest wtedy, gdy inne techniki nie mają zastosowania. Opakowania wykonane w ten sposób charakteryzują się szerokim spektrum zastosowań i można w nich ładnie wyeksponować zapakowane produkty. Producent oferuje również skrzynki, przekładki i inne rodzaje opakowań tekturowych.

Pudełka z tektury znajdują bardziej szerokie zastosowane. Używane są w branży spożywczej czy gastronomicznej. Trudno byłoby przenieść zakupione w cukierni ciasto bez kartonika. Ponadto znajdują zastosowanie w biurach, na poczcie czy w firmach przewozowych. Niezbędne są również w magazynach, sklepach meblowych, czy sklepach z artykułami dekoracyjnymi do pakowania produktów np. kieliszków, szklanych świeczek, wazonów.