Jak o środowisko naturalne dbają zakłady przemysłowe?

Materiał partnera
2019-09-26
Komin fabryki nad miastem

W społeczeństwie rośnie świadomość dotycząca konieczności ochrony środowiska. Działalność człowieka w każdym obszarze wiąże się z produkcją substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego i które już wpłynęły na jego funkcjonowanie. Coraz więcej mówi się o segregacji odpadów i projektowaniu ekologicznych domów. Co jednak z zakładami przemysłowymi?

Wdrażanie nowoczesnych technologii

Działań, które pozwalają zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne, jest wiele. Obejmują one zarówno wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jak i recykling odpadów czy modernizację parków maszynowych. Na gruncie rozmaitych gałęzi przemysłu wprowadzane są nowoczesne maszyny i narzędzia, które nie tylko usprawniają procesy produkcyjne, ale również minimalizują szkody dla środowiska naturalnego.

Coraz więcej zakładów przemysłowych stawia na ekologiczne rozwiązania zarówno w swojej własnej działalności, jak i oferowanych produktach. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania przyjazne środowisku, producenci oferują między innymi ekologiczne opakowania czy też przedmioty powstałe przy użyciu surowców pochodzących z recyklingu – zgodnie z popularną ostatnio praktyką zero waste. Polega ona na maksymalnym wykorzystaniu dostępnych materiałów w taki sposób, aby nie pozostały żadne odpady, a jeśli nie jest to możliwe, znalezienie przeznaczenia również dla nich.

Monitoring emisji spalin

Niestety, w tak wysoko rozwiniętym technologicznie i przemysłowo społeczeństwie, niemożliwe zlikwidowanie negatywnego wpływu, jaki mamy na środowisko. Pozostaje nam jedynie aktywnie kontrolowanie skutków naszej działalności. Ogromnym problemem, z jakim borykamy się w naszym kraju, jest emisja spalin. Węgiel wciąż pozostaje najpopularniejszym materiałem opałowym Polaków. Ogromny udział w zanieczyszczeniu atmosfery mają też spaliny samochodowe.

Zakłady przemysłowe obejmowane są coraz ostrzejszymi regulacjami dotyczącymi emisji substancji szkodliwych dla środowiska. W wielu konieczny jest stały monitoring emisji spalin przy pomocy specjalistycznego systemu pomiarowego, na przykład oferowanego przez firmę Atmoservice w Poznaniu. W zakresie stałej kontroli stosowane są rozmaite rozwiązania o różnym przeznaczeniu. Na przykład system MIR-IS sprawdzi się w procesach petrochemicznych, ciepłowniach, turbinach gazowych czy wytwórniach cementu. Natomiast sonda SEC wykorzystywana jest w spalarniach odpadów komunalnych, przemysłowych i medycznych. Procesy z wykorzystaniem gazów niepalnych, na gruncie motoryzacji czy przemysłu szklarskiego mogą być analizowane przy pomocy systemu MIR-FT.

Tym, co charakteryzuje urządzenia służące do monitorowania zanieczyszczeń powietrza, jest wysoka dokładność oraz trwałość. Wykorzystywane są często w trudnych warunkach zakładu przemysłowego, dlatego muszą być między innymi odporne na drgania. Ponadto powinny mieć krótki czas odpowiedzi, by umożliwić szybką reakcję.

Opracowanie artykułu:

Atmoservice Sp. z o.o.

ul. Rakoniewicka 18, 60-111 Poznań Grunwald, wielkopolskie
e-mail
www