Elektrośmieci, czyli stare i niesprawne urządzenia elektroniczne zalegają w domach wielu ludzi. Zazwyczaj są one zupełnie bezużyteczne i bez potrzeby zajmują cenną przestrzeń. Pozbycie się tego typu sprzętów wymaga niewielkiego zaangażowania, jednak brak wiedzy na ten temat często ogranicza działania ludzi i skutkuje długotrwałym odkładaniem tej czynności na później. Sprawdź, w jaki sposób można pozbyć się elektrośmieci oraz jak zrobić to w pełni legalnie. Zapraszamy do lektury!

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Jednym z najbardziej popularnych i cenionych sposobów pozbywania się starych urządzeń elektrycznych jest nawiązanie współpracy z firmą skupującą tego typu sprzęt. Jest to metoda, która cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozbycie się uciążliwych i zajmujących przestrzeń śmieci dodatkowo nagradzane jest zastrzykiem gotówki. Jedną z firm, zajmujących się skupem wszelkiego rodzaju starych urządzeń RTV i AGD jest przedsiębiorstwo Jelińscy Zakład Obrotu Złomem, które ma swoją siedzibę w Bydgoszczy. Współpraca ze specjalistycznymi zakładami tego typu to również działanie ekologiczne, ponieważ wszystkie elektrośmieci są w bezpieczny dla środowiska sposób utylizowane oraz podlegają recyklingowi.

Innym sposobem na pozbycie się starego sprzętu elektrycznego jest jego wywóz do wyznaczonego punktu składowania. Tego typu miejsca znajdują się niemalże w każdej gminie na terenie Polski, dlatego transport nie wymaga dużego nakładu czasu ani kosztów. Kolejnym sposobem na pozbycie się niepotrzebnego, choć często wciąż sprawnego urządzenia, jest oddanie go do sklepu ze sprzętami RTV i AGD. Taka możliwość istnieje w momencie, gdy wymieniamy stary model urządzenia na nowszy. W takiej sytuacji, na życzenie klienta, sklep ma obowiązek przyjęcia używanego sprzętu i zabezpieczenia go w odpowiedni sposób.

Dlaczego warto legalnie pozbywać się elektrośmieci?

Warto pamiętać, że wyrzucanie jakichkolwiek urządzeń zasilanych energią elektryczną do zwykłych odpadów jest nielegalne i podlega karze grzywny. W zależności od sytuacji mandat za łamanie prawa może wynieść nawet 5000 złotych. Kwota ta zdecydowanie budzi respekt, jednak jest w pełni adekwatna do szkód, jakie mogą wyrządzić elektrośmieci składowane w nieodpowiednich miejscach. Do budowy sprzętu RTV i AGD wykorzystuje się wiele pierwiastków o różnej specyfice. Część z nich, w styczności z wodą lub glebą, ma silne działanie toksyczne, które bardzo negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Pozbywanie się elektrośmieci w sposób legalny jest nie tylko komfortowe pod względem prawnym, ale także ekologiczne.