Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wymogła na mieszkańcach selektywną zbiórkę różnego typu frakcji odpadów komunalnych. Mimo że segregacja śmieci stała się codziennością, wiele osób wciąż ma problem z właściwym zagospodarowaniem odpadów wielkogabarytowych, które – zważywszy na swoje rozmiary – nie mieszczą się do tradycyjnego kontenera. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, zanim zdecydujesz się wyrzucić odpady o ponadnormatywnych wymiarach.

Wywóz odpadów wielkogabarytowych – wskazówki

Wywóz niektórych przedmiotów o większych gabarytach nie jest zakontraktowany przez przedsiębiorstwa zajmujące się zbiórką i wywozem odpadów stałych. Odpady budowlane, elementy armatury, ościeżnice, kafelki oraz wszelki gruz poremontowy, muszą zostać uprzątnięte i wywiezione na koszt mieszkańca. Właściciel odpadów jest zobowiązany do dostarczenia odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub zamówienia usługi podstawienia kontenera specjalistycznej firmie, takiej jak Eko Logistik. Żadna inna forma utylizacji odpadów nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

Jak wygląda odbiór odpadów wielkogabarytowych?

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą pozbyć się odpadów wielkogabarytowych, zostają najczęściej poinformowani przez gminy o możliwości wystawienia odpadów przed budynki, tak aby firma zajmująca się usługami komunalnymi miała do nich łatwy dostęp. Mieszkańcy domów wielorodzinnych są natomiast proszeni o składowanie odpadów wielkogabarytowych w specjalnie wyznaczonych miejscach, np. w kontenerach usytuowanych w pobliżu śmietnika. Pojemniki na odpady stoją zazwyczaj kilka dni, aby mieszkańcy mogli opróżnić swoje domy i piwnice, zapełniając całą przestrzeń kontenera.

Co zalicza się do odpadów wielkogabarytowych?

Frakcja odpadów wielkogabarytowych obejmuje wszystkie duże elementy wyposażenia wnętrz, poczynając od mebli, przez rowery, sprzęt sportowy, materace oraz duże zabawki.

Odpadami wielkogabarytowymi nie są natomiast: zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, opony, opakowania po produktach niebezpiecznych (lakiery, farby i agresywne chemikalia) oraz wspomniany wyżej gruz poremontowy.

Odpady komunalne, segregowane w sposób selektywny, które nie podlegają bezpośredniemu odbiorowi z nieruchomości, mogą zostać bezpłatnie dostarczone do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie zostaną przyjęte bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty. To jedyny sposób na bezpieczne i zgodne z prawem pozbycie się zalegających odpadów.