czas czytania: 3 min materiał partnera

Jak prawidłowo przechowywać zboża?

silosy zbożowe

Zboża w niesprzyjających warunkach bardzo łatwo ulegają nadpsuciu. Wystarczy odrobina wilgoci i niewłaściwie składowanie, aby zaczęły pojawiać się niebezpieczne drobnoustroje. Zepsute ziarno nie nadaje się zarówno do przemysłu spożywczego, jak i skarmiania zwierząt. O czym musisz pamiętać, przechowując zboże w silosie, aby przez cały rok było świeże i wysokiej jakości?

Sposoby przechowywania zboża

Największy wpływ na trwałość zboża ma jego stan zaraz po zbiorze, zanim jeszcze umieścimy je w zbiornikach. Kluczową rolę odgrywają doświadczenie rolnika oraz sprzyjające warunki atmosferyczne podczas żniw. Ziarno zebrane za wcześnie będzie miało za dużą wilgotność, za co za tym idzie – będzie łatwiej ulegać psuciu. Zbyt szybkie żniwa oznaczają również mniejszą wartość energetyczną i skład. To samo dotyczy ziarna, które nasiąknęło wodą z powodu zbyt intensywnego deszczu.

 

Zboże można przechowywać na następujące sposoby:

  1.      W stanie suchym – kiedy jego wilgotność to zaledwie 14%, a temperatura składowania od 10 do 17 stopni Celsjusza.
  2.      W stanie schłodzonym – temperatura panująca w zbiorniku lub magazynie musi mieścić się miedzy 5 a 10 stopniami Celsjusza.
  3.      Bez dostępu powietrza – z wykorzystaniem pojemników hermetycznie zamkniętych.
  4.      Zakonserwowane środkami chemicznymi – w tym wypadku wilgotność jest dowolna.
  5.      Zakiszane – kiedy wilgotność przekracza 22%.

W celu podsuszenia można stosować specjalistyczne suszarnie do zboża, dzięki którym uratujemy ziarno o zbyt wysokiej wilgotności.

Jak składować zboża w silosach?

Decydując się na przechowywanie zboża w silosach, musimy pamiętać, aby zadbać o odpowiednie warunki w jego wnętrzu nie tylko zaraz po umieszczeniu ziarna w jego wnętrzu, ale przez cały okres składowania. Podstawowym wyznacznikiem jest oczywiście wybór odpowiedniego silosu, którego konstrukcja będzie funkcjonalna i bezpieczna dla ziarna. Wysokiej jakości nowoczesne silosy oferuje między innymi firma UniFarm, której siedziba znajduje się w Przybranowie.

 

Podstawowe zasady magazynowania zbóż w silosach:

  •     odmiany zbóż muszą być dopasowane do warunków klimatycznych, aby w czasie zbiorów były jak najlepszej jakości;
  •     przed przetransportowaniem ziarna do suszarni powinno być oczyszczone z zanieczyszczeń lekkich;
  •     wszystkie elementy, przez które przechodzi ziarno muszą być czyste i zadbane;
  •     warto stosować dosuszanie niskotemperaturowe, które nie dopuści do przegrzania i przesuszenia ziarna.

Należy mieć na uwadze, że przechowywanie ziarna to nie tylko jego wysuszenie i zamknięcie w zbiornikach – trzeba stale kontrolować temperaturę i wilgotność w silosie, aby nie dopuścić do rozwoju niebezpiecznych bakterii, grzybów oraz pleśni.