Kupując nowe urządzenie AGD często zastanawiamy się, co zrobić ze starym, uszkodzonym lub niepotrzebnym sprzętem. Czasem zdarza się też, że zużyta pralka czy lodówka, którą zostawiliśmy „na wszelki wypadek” zajmuje jednak zbyt dużo miejsca w garażu lub piwnicy i chcemy się ich pozbyć jak najmniejszym kosztem. Starego sprzętu AGD nie można po prostu wyrzucić na śmietnik – elektroodpady muszą być zgodnie z prawem oddane do stworzonego w Polsce systemu zbierania takich urządzeń. Zatem jak pozbyć się zużytej pralki i lodówki za darmo?

Dlaczego nie wolno wyrzucać starego sprzętu AGD?

Zużyty sprzęt elektroniczny powinien zostać odpowiednio zutylizowany. Urządzenia elektroniczne zawierają bowiem substancje niebezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Oczywiście podczas używania lodówki bądź pralki nie stanowią ona dla nas zagrożenia. Gdyby jednak taki sprzęt po czasie użytkowania trafił poza system i został rozebrany w przypadkowym miejscu, istnieje wysokie ryzyko, że uwolnione substancje przedostaną się w niekontrolowany sposób do środowiska. Uwolnienie tych substancji spowoduje z pewnością zanieczyszczenia a w skrajnych przypadkach może być szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Z tego powodu zużyte urządzenia AGD powinny trafiać do punktów zbierania a następnie do zakładów przetwarzania takich jak REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o. wyspecjalizowanych w utylizacji m.in. pralek, lodówek. Obowiązek ten nakładają na osoby fizyczne przepisy prawa – kto się do nich nie zastosuje, naraża się na ryzyko kary grzywny w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych. Prawidłowe postępowanie z wielkogabarytowymi odpadami z AGD nie jest jednak łatwe. Na szczęście nie trzeba osobiście zawozić starego sprzętu AGD do takiego zakładu. REMONDIS Electrorecycling zapewnia wygodne, bezpieczne i co ważne bezpłatne rozwiązanie.

Gdzie można za darmo oddać starą pralkę lub lodówkę?

Wbrew pozorom oddanie starej lodówki, pralki lub kuchenki do utylizacji nie jest trudnym zadaniem. Najłatwiejszym i dostępnym dla wszystkich sposobem jest usługa decydujesz.pl. Jest to usługa bezpłatnych, bezpośrednich odbiorów zużytych urządzeń elektrycznych prowadzona przez REMONDIS Electrorecycling oraz Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Electro-System S.A. Usługa ma na celu ułatwienie prawidłowego pozbycia się wielkogabarytowych elektroodpadów, których wyniesienie może stanowić problem ze względu na ich rozmiar i wagę. Pracownicy REMONDIS przyjmują zgłoszenie od mieszkańców na specjalnie utworzonej infolinii i ustalają dogodny dla mieszkańca termin odbioru. Zgłoszenie może być dokonane telefonicznie pod numerem 32 737 85 87 lub mailowo na adres: decydujesz@remondis.pl. Warto podkreślić, że przy okazji odbioru sprzętu wielkogabarytowego można oddać również inne drobne elektrośmieci, które znajdują się w domu.  Standardowy czas realizacji usługi wynosi do 5 dni roboczych. Bezpłatne odbiory dużego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domów są dostępne dla mieszkańców na terenie całego kraju.

Co zrobić z mniejszymi elektroodpadami?

Jeśli mamy możliwość transportu, zużyte urządzenia każdego rodzaju możemy oddać w tworzonych przez gminy Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK’ach. Zgodnym z prawem sposobem na pozbycie się zużytego sprzętu za darmo jest także oddanie go w sklepie, w którym kupujemy nowe urządzenie na zasadzie 1 za 1. Sprzedawcy mają obowiązek przyjąć bezpłatnie stare pralki, lodówki, telewizory i tym podobne. Warto pamiętać o tym, że oddawany sprzęt powinien być kompletny. W przeciwnym wypadku może nie spełniać definicji zużytego sprzętu i spotkamy się z odmową przyjęcia zdekompletowanej lodówki, pralki lub telewizora. Jak widać, pozbycie się zużytej pralki lub lodówki nie jest ani kosztowne, ani trudne. Stosując się do obowiązku utylizacji sprzętu AGD chronimy swoje zdrowie i środowisko naturalne a także dzięki recyklingowi oszczędzamy surowce naturalne.

Zrzut ekranu 2022-03-21 094727