Żaluzje aluminiowe w ostatnich latach wróciły do rynkowego obiegu. Przez kilka lat traktowane były, jako produkty przestarzałe i pochodzące z poprzedniej dekady. Ich odświeżony, często modernistyczny oraz retro wygląd, spowodował jednak wzmożoną produkcję oraz zainteresowanie. Znaleźć je można w domach, mieszkaniach, biurach i urzędach. Jeśli zastanawiałeś się, jak są one produkowane, możesz dowiedzieć się tego razem z nami!

Wybór wysokiej jakości aluminium

Przy produkcji żaluzji aluminiowych ważny jest w pierwszej kolejności dobór wysokiej jakości blachy. To ona przygotowana wcześniej w zakładzie metaloplastyczny, czy obróbki metali, gdzie dostępne są maszyny CNC, wędruje następnie do producentów żaluzji. Aluminium do tworzenia tego typu konstrukcji, powinno zaś wyróżniać się wysokimi parametrami obciążeniowymi, wytrzymałościowymi, antykorozyjnymi, a także odpowiednią elastycznością. Nie można zapomnieć również o niemalże lustrzanym i gładkim surowcu, który jest osiągany w bardzo złożonych procesach prefabrykacyjnych. Istotne są również wcześniejsze procesy barwienia/malowania.

Właściwa produkcja żaluzje

Produkcja żaluzji jest dzisiaj bardzo zautomatyzowana. Jest to możliwe dzięki wysokim technologicznie maszynom. Mogą to być zarówno zwykłe automaty do produkcji żaluzji, jak i też sprzęty z rozszerzonymi funkcjami w postaci stacji składających. W drugim przypadku proces stworzenia serii identycznych żaluzji jest zatem bardzo szybki i tani produkcyjnie, a obowiązki pracowników opierają się o kontrolę cyklu życiowego produktów, oraz o obsługę maszyn. Te, które dzisiaj są najbardziej popularne na europejskim, w tym polskim rynku zaliczane są do linii producenckiej MAGNUM. Wyróżnić można wśród nich m.in. urządzenie MAGNUM 4000, które pozwala na cięcie piórek żaluzji, na wykonywanie w nich otworów, a nawet na składanie ich w jednym cyklu! Wielokrotnie maszyny te posiadają wykrojniki otworów prowadzenia otworów, czy też funkcje automatycznego wyliczania piórek i możliwości przezbrojenia na inną szerokość taśmy. W przypadku automatu MAGNUM 420T, można mówić zatem nie tylko o prostej i intuicyjnej obsłudze, ale także o świetnym wyniku prędkości podawania taśmy, na poziomie zaledwie 3 metrów na sekundę. To wszystko przy energooszczędnym zasilaniu 1,9 kW.

Polska liderem w oferowaniu technologii do produkcji żaluzji!

Warto wiedzieć, że Polska jest obecnie jednym z europejskich liderów produkowania zarówno żaluzji drewnianych oraz aluminiowych, jak i samych maszyn, w postaci nowoczesnych automatów. Duży wkład w rozwój całego gospodarczego sektora systemów osłonowych okien, fasad, czy przeszkleń, ma między innymi przedsiębiorstwo MAGNUM-METAL, które opracowała wspomniane maszyny do produkcji żaluzji. Te są zaś kupowane zarówno przez polskie firmy, jak i między innymi niemieckie! Sukces rynkowy takich liderów, jest bardzo ważny. Pokazuje to bowiem wkład polskich inżynierów konstruktorów, czy dekoratorów, w kreowanie mody wnętrzarskiej i budowlanej. Obecnie panuje zatem trend na retro wnętrza, np. w stylu skandynawski, industrialnym, czy awangardowym, właśnie z użyciem żaluzji aluminiowych, nawet w intensywnej czarnej barwie!