Stały dostęp do prądu to niezbędny element pracy w warsztacie, gabinecie lekarskim czy podczas prac budowlanych. Specyfika terenu nie zawsze pozwala podciągnąć na miejsce konwencjonalne zasilanie, a tam, gdzie to możliwe, wciąż występuje ryzyko pojawienia się awarii. Rozwiązaniem dla tych problemów są agregaty prądotwórcze. Rynek oferuje różne typy urządzeń, jak zatem wybrać ten najbardziej odpowiedni?

Zastosowanie agregatu prądotwórczego

Agregat prądotwórczy zwykle napędzany jest silnikiem spalinowym wysokoprężnym, rzadziej turbiną gazową. Jego zadaniem jest w sposób optymalny przerobić energię otrzymaną ze spalania w prąd elektryczny. Przed zakupem generatora prądu musimy określić, czy będzie on przeznaczony do pracy ciągłej, czy sytuacji awaryjnych. Dzięki temu znacznie zmniejszymy pole poszukiwań, co ułatwi zakup. Następnym krokiem będzie określenie napięcia. W agregatach występuje napięcie jednofazowe (230 V) oraz trójfazowe (430 V), a niektóre modele łączą oba te warianty. Kolejnym parametrem jest całkowita moc, która zwykle plasuje się w przedziale 2000-7000 W.

Zasady warunkujące wybór generatora prądu

Istnieje kilka ważnych reguł, dzięki którym nasz wybór będzie zoptymalizowany. Upewnijmy się, że wybierany przez nas agregat jest dedykowany do charakteru pracy, jaką przyjdzie mu wykonywać (ciągła lub awaryjna). Zwykle producenci udzielają takich informacji. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór fazy. Do domu zdecydowanie wystarczające będą agregaty prądotwórcze jednofazowe, którymi bez problemu zasilimy urządzenia RTV i AGD. Jeśli nasz generator będzie wykorzystywany na budowie, to najlepszym wyborem będzie wariant trójfazowy z 5-pinowym gniazdem na siłę. Czasem nie wiemy do końca, jaki typ urządzenia będzie zasilał agregat, wówczas warto wybrać model mający zarówno gniazdo 400 V, jak i 230 V. Sklep z narzędziami RAFKO Rafał Kisielewski posiada w swojej ofercie bogaty wybór agregatów w przystępnych cenach, warto więc tam rozpocząć poszukiwania.

Aby zmaksymalizować wydajność przy jednoczesnej minimalizacji kosztów, musimy możliwie precyzyjnie określić moc urządzenia. Maksymalna moc agregatu prądotwórczego powinna być o ok. 20% większa niż suma mocy maksymalnej wszystkich urządzeń, które do niego podłączymy. Nie warto robić przesadzonego zapasu, ponieważ niepotrzebnie narazimy się na dodatkowe koszty. Musimy zwrócić uwagi, że w przypadku agregatów trójfazowych moc, która jest dostępna dla gniazda jednofazowego to jedynie 60% mocy maksymalnej.