Tarcica to materiał często używany na placu budowy. Wcześniej jednak musi być właściwie przygotowany. Drewno przygotowuje się poprzez tarcie. Technika ta polega na rozpiłowywaniu z użyciem traku. Przeprowadza się ją w zakładach zwanych tartakami. Dlatego też warto poznać zakres usług tartacznych. Jak znaleźć odpowiednią firmę? Czym się dokładnie zajmuje pracownik produkcji drewna?

Gdzie szukać profesjonalnych składów drewna?

W celu znalezienia składu drewna konstrukcyjnego i budowlanego należy rozpocząć poszukiwania w Internecie. Dobrze jest nie tylko przejrzeć strony internetowe tartaków z drewnem, ale też sprawdzić opinie klientów na forach. Można również zapytać o dobrą firmę znajomych lub przejrzeć branżową prasę z ofertami. Należy przy tym pamiętać, by zweryfikować później uzyskane informacje. Można to zrobić telefonicznie lub osobiście, wybierając się do siedziby zakładu tartacznego. W ten sposób można sprawdzić inne czynniki wpływające na wybór np. wyposażenie tartaku.

Co wchodzi w zakres usług tartacznych?

Świadczone przez polskie firmy usługi tartaczne obejmują przede wszystkim:

  • Frezowanie. Iglastej i liściastej tarcicy.

  • Przecinanie. Materiałów liściastych i iglastych, które mają określone wymiary tzw. dłużyc (okrągłego drewna). Ich długość dla odmian iglastych wynosi 9,0 m, a dla liściastych 6,0 m.

  • Przepiłowywanie i struganie drewna wraz z profilowaniem.

  • Suszenie. Tarcicę liściastą i iglastą suszy się maks. do wilgotności 10%.

  • Impregnowanie. Ciśnieniowej lub zanurzeniowej tarcicy za pomocą specjalnego impregnatu.

Usługi tartaczne są zwykle wykonywane na indywidualne zlecenie. Co ciekawe, przeprowadzane są zarówno na miejscu z użyciem maszyn i narzędzi, jak i w domu klienta lub na placu budowy. Poza tym fachowcy z zakładu świadczą usługi w zakresie stolarki budowlanej i ciesielskiej np. krokwi, listew, desek obiciowych czy szalunkowych. Po usunięciu z surowego drewna kory i rozcięciu na cienkie warstwy obrabia się je, suszy, a następnie impregnuje. W ten sposób wpływa się na jego właściwości i zwiększa odporność np. na wilgoć czy pleśń. W przypadku tarcicy przeznaczonej na budowę obiektów np. użytkowych stosuje się dodatkowo preparaty przeciwogniowe. Używany surowiec uzyskuje się z reguły z państwowych lasów lub z prywatnych wycinek. Niezależnie od pochodzenia drewno musi być właściwie oznakowanie. Używa się do tego płytek z plastiku w stosownym kolorze.

Jak znaleźć dobry tartak w Polsce?

Szukając dobrego tartaku w Polsce, należy się kierować nie tylko jakością usług tartacznych, ale też sprawdzić, czy wykorzystywane surowce są dobre gatunkowo. Powinny być odporne na różne czynniki np. atmosferyczne i wytrzymałe na uszkodzenia. Duże znaczenie ma także doświadczenie pracowników zakładu tartacznego. Wykwalifikowana kadra wyróżnia się wieloletnim stażem pracy i wiedzą popartą praktyką. Oprócz tego ważne jest wyposażenie tartaków. Do profesjonalnej obróbki drewna potrzebne są nowoczesne maszyny i narzędzia np. korowarki lub traki. Ponadto należy zapoznać się z cennikiem oraz ofertą usług. Surowce wykorzystywane przy konstrukcyjnym i budowlanym drewnie np. heblowane deski powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Dobra firma dba o relacje z klientami i wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom poprzez wysokiej klasy doradztwo. Warto przy tym zapoznać się z kilkoma ofertami tartaków, dostępnymi na stronach www. W ten sposób można porównać ceny i dokonać selekcji.