Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich ponownym przetwarzaniu. Dzięki temu możliwe jest powtórne wykorzystanie danego materiału, w pierwotnej lub zmienionej postaci. Aby jednak cały ten proces mógł funkcjonować prawidłowo, musimy wykształcić w sobie nawyk rozsądnego gospodarowania surowcami przeznaczonymi do utylizacji. Większość rzeczy wyrzucamy, nie zdając sobie sprawy, że możemy podarować im drugie życie i jeszcze na tym zarobić. Jakie surowca warto oddawać do skupów?

Aluminium i inne metale kolorowe

Odpady aluminiowe w całości nadają się do recyklingu. Sam proces przetwarzania można ponawiać wielokrotnie, a materiał nie traci przy tym na jakości. Warto podkreślić, że rudy aluminium, z których otrzymuje się ten surowiec, nie odnawiają się w naturalny sposób. Powinno nas to tym bardziej zachęcić do spieniężenia zbytecznych, aluminiowych przedmiotów w przeznaczonych do tego miejscach. Jak informuje specjalista ze Skupu Surowców w Czarnej Wodzie- recykling aluminium ma duży wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza. Wiąże się także z mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Najpopularniejszym, aluminiowym przedmiotem, który przekazywany jest do skupu są puszki po napojach. Oddać możemy również klamki, folie czy rury do grzejników. Skupy złomu bardzo dobrze płacą też za odpadki wykonane z miedzi, cynku, ołowiu i cyny. Są to metale kolorowe, których używa się do produkcji wielu przedmiotów, w tym elektroniki. Z miedzi często tworzy się kable, z kolei ołów wykorzystywany jest przy budowie akumulatorów. Metale nieżelazne charakteryzują się wyższą odpornością na korozję i są niemagnetyczne.

Złom żelazny

Już co druga tona stali w Polsce, wytwarzana jest ze złomu. Mimo że to nie najgorszy wynik, to wciąż wiele odpadów żelaznych porzucanych jest w lasach i na śmietniskach. Tymczasem ich recykling pozwala w znacznym stopniu ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery i przyczynia się do oszczędności innych surowców, takich jak woda czy węgiel. Do złomu żelaznego można zaliczyć puszki po konserwach, pojemniki po farbach, druty po wzmacnianiu opon czy stare elementy armatury łazienkowej.

Makulatura

Ponowne przetwarzanie makulatury ogranicza wycinkę lasów. Szacuje się, że tona niepotrzebnego papieru, którą przekazujemy do skupu, pozwala na ocalenie 17 drzew. Recykling makulatury oznacza również oszczędność wody, czystsze powietrze i więcej miejsca na składowiskach. Do firm, które zajmują się recyklingiem możemy oddać stare książki, czasopisma, katalogi czy kartony.