Hodowcy zwierząt muszą zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju i życia. Dotyczy to nie tylko żywienia i spełniania potrzeb gatunkowych, ale też stosownego wyposażenia budynków inwentarskich. Obiekty te powinny chronić zwierzęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniać im bezpieczeństwo. Kluczowy jest więc dobór bramy. Jaki model najlepiej sprawdzi się w budynku gospodarczym?

Jakie cechy powinna spełniać brama do budynku inwentarskiego?

Brama, która ma być zamontowana w budynku gospodarczym, powinna odznaczać się dużą szczelnością. Uniemożliwi to ucieczkę ciepłego powietrza z wnętrza obiektu, a także zapobiegnie wdzieraniu się zimna. Ważnym aspektem jest również trwałość. Codzienna, intensywna eksploatacja budynków inwentarskich, nie pozostaje bez wpływu na żywotność bramy. Dlatego powinna być ona wykonana z materiału odpornego na uderzenia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Nowocześni rolnicy cenią sobie również łatwość obsługi bramy. Z tego powodu często decydują się na montaż automatycznego napędu i fotokomórek zabezpieczających. Jest to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy we wnętrzu budynku przechowywane są sprzęty i maszyny rolnicze. Ponadto bramę do zastosowań inwentarskich można wyposażyć w dodatkowe udogodnienia dla gospodarza i zwierząt. Mowa tu o okienkach czy drzwiach przejściowych, które mogą pomóc w doświetleniu obiektu.

Jaki materiał najlepiej sprawdzi się do wykonania bramy?

Jak radzi specjalista z firmy Dark Metal – właściciele gospodarstw rolnych i hodowlanych najczęściej decydują się na wykonanie bramy z płyty obornickiej lub blachy trapezowej. Płyta obornicka cechuje się wyższą ceną, ponieważ jest ocieplona i ma dobre parametry techniczne. Natomiast bramy z blachy trapezowej sprawdzą się w obiektach, w których nie musi być ciepło. Jeżeli chodzi o sposób zamykania bram, to rolnicy i hodowcy preferują „skrzydłówki”, czyli bramy otwierane na boki.

Dlaczego? Taka konstrukcja po zamknięciu szczelnie przylega do ścian, co ogranicza ucieczkę ciepłego powietrza. Ponadto bramy skrzydłowe są lżejsze, a więc łatwiej się je otwiera. Część inwestorów decyduje się na bramy przesuwne. To dobre rozwiązanie, kiedy konstrukcja ma być pokaźnych rozmiarów. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na podwórzu. Bramy przesuwne segmentowe produkowane są z elementów ocynkowanych. Jeśli chodzi o zawiasy, to warto zamontować te ze stali nierdzewnej. Posłużą na dłużej niż standardowe modele.

Aby mieć pewność, że brama do budynku inwentarskiego spełniać będzie najwyższe standardy jakościowe, powierzmy jej wykonanie specjalistom. Fachowcy z Dark Metal stworzą projekt konstrukcji, zajmą się jego realizacją oraz późniejszym montażem.