Obiekty budowlane konstruowane są z różnego rodzaju materiałów. Rozwiązania konstrukcyjne różnią się właściwościami, wytrzymałością i cenami. Istnieją dwie metody budowania. Standardowa murowana lub z użyciem tzw. konstrukcji szkieletowych. W drugiej technice wyróżnia się konstrukcje drewniane oraz stalowe. Warto poznać ich wady i zalety, aby zdecydować się na jedną z technologii.

Konstrukcje szkieletowe

Konstrukcje stalowe to najczęściej wybierany materiał do wznoszenia budynków i tworzenia urządzeń. Produkcja konstrukcji stalowych zawdzięcza swoje powodzenie łatwemu dostępowi oraz trwałości. Wymaga jednak stosownego zabezpieczenia antykorozyjnego np. poprzez ocynkowanie. W przypadku stalowej hali charakteryzuje się różną powierzchnią lub układem wewnętrznym. Taka konstrukcja jest składana z gotowych elementów w stosunkowo krótkim czasie. Może być budowana w każdych warunkach atmosferycznych. Jest także odporna na wszelkiego typu uszkodzenia. Bezpieczeństwo budowli zapewniają dodatkowe materiały izolacyjne chroniące przed ogniem. W ten sposób ich użytkowanie jest niczym niezagrożone. Nie wymagają także konserwacji. Możliwe jest również zamontowanie wymaganych instalacji i mediów. Zaletą tego typu form jest zdecydowanie łatwy montaż konstrukcji ze stali i ich rozbiórka. Używa się do tego przygotowanych wcześniej segmentów.

Drewniane konstrukcje zazwyczaj są wykorzystywane do ułożenia więźby dachowej. Wysokiej jakości drewno zastępuje nierzadko stal. Tworzywo to służy najczęściej do konstruowania obiektów inwentarskich np. pomieszczeń przeznaczonych do wychowu cieląt. Do elementów używane są do łączniki do drewna. Nowością w tym zakresie jest drewno klejone. Jego niska masa sprawia, że może być wykorzystywane w wielu obiektach. Odznacza się ponadto znaczną odpornością na czynniki zewnętrzne. W przeciwieństwie do stali nie jest zależne od zmian temperatury. Ponadto drewniane obiekty wyróżniają się estetycznym wyglądem. Są przy tym równie łatwe w obróbce i montowaniu. Nie są jednak pozbawione wad. Zbyt duże obciążenia mogą odkształcić drewniane elementy. Z surowca tego rodzaju buduje się głównie obiekty sportowe.

Konstrukcje stalowe czy drewniane?

Zarówno konstrukcje stalowe, jak i drewniane wiążą się z pewnymi korzyściami. Posiadają jednak wady. Wysoki i mający dużą rozpiętość planowany budynek powinien być skonstruowany ze stali. Drewno jest bowiem zbyt miękkie, aby unieść takie ciężary. Do obiektów nieprzeznaczonych do użytkowania publicznego np. domów jednorodzinnych zdecydowanie lepszym wyborem będzie drewno. Przed zdecydowaniem się na dany materiał, należy zastanowić się nad przeznaczeniem obiektu. Zwykle do wznoszenia budynków przemysłowych wybiera się stal. Lekka i sprężysta forma, jaką jest drewno, sprawdzi się w budowie obiektów usługowych np. pensjonatów lub działek. Zapewnia także naturalne ciepło i prezentują się estetycznie.

Konstrukcje murowane

Alternatywą dla stalowych i drewnianych konstrukcji są budynki wznoszone techniką murowania. Zapewniają wytrzymałość i wieloletnią eksploatację. Ich budowa zobowiązuje jednak do dokładnego wykończenia oraz zastosowania wysokiej jakości tworzywa. Do korzyści z tego typu budynków np. hal należą niskie koszty wykonania. Murowane konstrukcje wyglądają efektownie i mogą przybierać najróżniejsze kształty w zależności od preferencji. Jeśli zatem planujesz budowę obiektu przemysłowego, wybierz stal. Do postawienia jednorodzinnego domu lepiej wybrać sprawdzone drewno.