Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które mają ratować sytuację, jeśli zabraknie prądu lub po prostu generować go tam, gdzie jest potrzebny, a nie ma do niego dostępu. Coraz częściej na ich zakup decydują się właściciele domów, by zabezpieczyć się przed ewentualnym problemem z brakiem światła lub dostępu do urządzeń, których zwykle bez problemu używamy na co dzień. Jednak jak wybrać agregat do domu? Radzimy w dalszej części artykułu.

Co to jest agregat?

Agregat to urządzenie, na które właściwie składają się trzy oddzielne jednostki. Mianowicie chodzi o silnik spalinowy, który dostarcza energii przez spalanie paliwa, kolejnym jest prądnica, na której wytwarzana jest energia elektryczna, dzięki ruchowi obrotowemu z silnika. Ostatnim elementem jest falownik, który odpowiada za przekształcenie tej energii na prąd, który potocznie mówiąc mamy w gniazdkach.

Jakie są rodzaje agregatów?

Obecnie na rynku dostępne są agregaty wyposażone w kilka typów silników. Pierwszym jest czterosuwowy silnik spalinowy, który występuje również w samochodach. Jego mocną stroną jest duży stosunek mocy do masy oraz odporność na niskie temperatury. Charakteryzuje się także zwykle stabilnym i równym działaniem.

Kolejna opcja to dwusuwowy silnik, którego mocną stroną jest prostsza konstrukcja i duża wytrzymałość. Ma on swoje wady, ponieważ wymaga używania mieszanki paliwa i oleju do smarowania co może być uciążliwe, a dodatkowo często pracuje niestabilnie, co może wpływać na dostawy prądu.

Istnieje również silnik diesel, czyli wytrzymała i oszczędna konstrukcja, która ma sporo fanów, dzięki temu, że zużywa niewiele paliwa, a ma duży moment obrotowy. Sporym minusem jest jednak niepewna praca w niskiej temperaturze i prawdopodobieństwo wystąpienia problemu z uruchomieniem urządzenia.

Na rynku można znaleźć także opcję agregatów zasilanych gazem płynnym, czyli LPG. Spalają one więcej niż benzynowe, jednak zwykle ze względu na ceny surowców i tak wychodzi taniej.

Dodatkowo można wyróżnić agregaty mobilne, stacjonarne, zewnętrzne i do zabudowy.

Jaka moc agregatu potrzebna jest w domu?

Kwestią, której nie można pominąć przy wyborze agregatu, jest także jego napięcie oraz moc.

Do użytku w gospodarstwie domowym zwykle polecane są urządzenia jednofazowe, czyli o napięciu 230V. Do wyboru jest także urządzenie trójfazowe, które generuje aż 400V. Agregat prądotwórczy o mniejszym napięciu wystarczy do tego, by dostarczyć energii, która jest potrzebna do działania sprzętów domowych typu RTV, komputery, czy też standardowe oświetlenie. Sprzęt o wyższym napięciu zwykle potrzebny jest na pole budowy lub tereny uprawne, gdzie używa się wielkich maszyn.

Jeśli chodzi o moc urządzenia, trzeba wziąć pod uwagę, że musi być ona wyższa niż łączna wartość wszystkich urządzeń do zasilenia, których będzie potrzebna. Bardzo istotne jest także, by podczas obliczeń dodawać do siebie maksymalną moc każdego z nich, ponieważ licząc jedynie moc znamionową, może okazać się, że dla samego rozruchu silnika zapotrzebowanie jest o wiele wyższe niż do jego standardowej pracy stałej. W związku z tym bezpiecznie jest przyjąć dwukrotnie wyższą wartość poboru mocy.

Nie posiadając wiedzy w kwestii technicznej najlepiej poprosić o poradę i pomoc w doborze urządzenia ekspertów w dziedzinie, których można spotkać, chociażby w firmie Elmar PHU. Dzięki temu unikniemy złego zakupu i niedziałającego sprzętu w sytuacji, kiedy w domu zabraknie prądu.