Koszty ogrzewania są na tyle znaczące w domowym budżecie, że kupno węgla na opał musi być odpowiednio przemyślaną inwestycją. Warto zaopatrzyć się w niego już latem, kiedy ceny są niższe. Dodatkowo wybierając opał u rodzimych producentów, możemy mieć pewność, że otrzymamy oczyszczony towar. Podstawowa wiedza na temat węgla na opał i jego parametrów umożliwi racjonalne dokonywanie zakupu i opłacalne ogrzewanie zimą.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla?

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest kierowanie się kalorycznością węgla, czyli jego wartością opałową (myloną czasem z wartością ciepła spalania, która oznacza co innego). Wybierając węgiel, należy określić stosunek jego ceny do kaloryczności. Liczy się tu energia, którą otrzymamy, czyli właśnie kaloryczność, a nie liczba kilogramów. Należy jednak podkreślić, że wysokokaloryczny opał przyniesie straty w cieplejsze dni, ale będzie niezastąpiony w te mroźniejsze. Jak podkreślają eksperci z firmy Nat-Oli Skład opału, warto więc kupić oba rodzaje węgla i niskokalorycznego używać, kiedy temperatura wzrośnie. Kupując węgiel w składzie opału, jego stan można rozpoznać sprawdzając, czy bryła się kruszy, co oznacza, że jest niskiej jakości. Oprócz tego zwróćmy uwagę, czy w miejscu składowania nie było zbyt wilgotno – woda doda mu wagi i spowoduje oczywiste trudności ze spalaniem.

Popularny węgiel kamienny

Dlaczego najczęściej jest wybierany do ogrzewania domów jednorodzinnych? Głównie ze względu na cenę, ale posiada też inne cechy, które przemawiają za jego użytecznością. Jego wartość opałowa, czyli kaloryczność jest większa od wartości węgla brunatnego, wynosi średnio 25 MJ/kg. Ma także odpowiednio niską wilgotność i zawartość siarki, co czyni go bardziej ekologicznym. Istnieje kilka form węgla kamiennego: kostka, orzech, groszek, miał – wybór jednej z nich zależy od mocy kotła, w którym będzie spalany. Decydując się na kupno węgla, powinniśmy zadbać o środowisko. Odpowiednim wyborem będzie wówczas ekogroszek, czyli ziarna o średnicy 5-25 mm. Ma niską zawartość popiołu i siarki, więc spaliny, które produkuje, zawierają mniej szkodliwego dwutlenku siarki. Można palić nim w kotłach o małej mocy. Mimo że drewno jest tańsze, ogrzewając dom węglem, wybieramy surowiec mniej szkodliwy dla środowiska.