W obliczu braku zasilania lub przerw w jego dostawie do sieci urządzeniem gwarantującym pomoc są agregaty prądotwórcze. To urządzenia niezastąpione w takich sytuacjach, umożliwiające generowanie prądu zmiennego. Przed rozpoczęciem eksploatacji ich warto jednak zwrócić uwagę na kilka znaczących aspektów, które będą decydować zarówno o bezpieczeństwie użytkownika, jak i podłączonych do mechanizmu odbiorników.

Zgodność z wymogami europejskimi

Dopuszczenie agregatów prądotwórczych do obrotu i eksploatacji, podobnie jak wielu innych urządzeń mechanicznych, musi być poprzedzone wieloma testami i badaniami pod kątem bezpieczeństwa oraz jakości. Wszystkie wyroby tego rodzaju, które przejdą pomyślnie taką kontrolę, mogą zostać oznaczone certyfikatem CE (Conformité Européenne), który nanosi producent. W ten sposób to on bierze na siebie odpowiedzialność za deklarację, że dany generator prądotwórczy spełnia określone dyrektywy. W związku z tym można uznać, że użytkowanie agregatu prądotwórczego opatrzonego tego rodzaju symbolem nie będzie niosło za sobą zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, jak również miało szkodliwego wpływu na środowisko. Urządzenia zgodne z normami unijnymi oferuje na wynajem między innymi firma Agar Power z Łodzi.

Nieszkodliwy poziom hałasu

Niestety, każdy generator prądu zmiennego podczas pracy jest głośny. Natężenie tego parametru może się zmieniać w zależności od jego obciążenia. Naturalnie, im więcej odbiorników podłączymy do agregatu, tym intensywniej będzie musiał działać. Co ciekawe, producenci nie są w żaden sposób zobowiązani do umieszczania informacji o hałasie, jaki emituje mechanizm. Niemniej jednak nowoczesne technologie pozwalają na produkcję sprzętu, którego głośność zazwyczaj oscyluje na poziomie 50 dB, co odpowiada w przybliżeniu hałasowi, z którym można mieć do czynienia w intensywnie uczęszczanym biurze. Siłą rzeczy większe generatory prądu ze względu na swoje gabaryty oraz większą moc będą powodować nieco bardziej odczuwalny hałas, aczkolwiek nadal bezpieczny dla zdrowia. Istnieje możliwość ograniczenia emitowanej głośności poprzez zastosowanie specjalnych obudów tłumiących. Problem ten jest także mniejszy w przypadku agregatów kontenerowych, które są umieszczane w zamknięciu.

Oznaczenia znamionowe

Jak wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną lub ją wytwarzające, tak również generatory prądotwórcze muszą być opatrzone tabliczkami znamionowymi. Producenci bowiem zamieszczają na nich informacje takie jak: moc znamionowa, częstotliwość wytwarzanego prądu, klasa wykonania, kraj pochodzenia sprzętu, dane dotyczące producenta i wspomniany już wcześniej certyfikat CE. Dla użytkownika najważniejszym parametrem jest pierwszy z wymienionych. Na jego podstawie można dobrać właściwy model agregatu do zapotrzebowania pod względem mocy. To bardzo istotne ze względu na to, że urządzenie ma zapewnić stabilną pracę wszystkich podłączonych do niego odbiorników i nie może ulec przeciążeniu. Dodatkowo stabilność generowanego zasilania określa klasa wykonania. Musi być ona zgodna bądź ewentualnie niższa w porównaniu do tej, do której są zakwalifikowane podłączane sprzęty.

Zabezpieczenia agregatów prądotwórczych

Dobre urządzenia pełniące funkcję zasilania awaryjnego dla firm oraz gospodarstw domowych powinny być wyposażone w szereg zabezpieczeń, które chronią podłączone odbiorniki, sam generator, jak również jego użytkownika. Oczywiście mimo tego przed uruchomieniem konieczne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją i zawartymi w niej zaleceniami producenta. Istnieje także możliwość zasięgnięcia porady u osób zajmujących się wynajmem oraz obsługą agregatów lub wezwanie wykwalifikowanego elektryka. Powracając do kwestii zabezpieczeń, można wyróżnić trzy, które standardowo znajdują się w każdym urządzeniu tego rodzaju. Mowa tutaj o ochronie przeciążeniowej, wyłączniku różnicowo-prądowym oraz magnetyczno-termicznym. W razie zagrożenia są one uruchamiane automatycznie, dzięki temu użytkownik otrzymuje informację, że należy jak najszybciej zaprzestać wykorzystywania generatora i najlepiej skonsultować jego stan techniczny z serwisantem.

W placówkach, gdzie istotną rolę odgrywa stały dopływ energii zasilającej, agregaty prądotwórcze powinny być dodatkowo wyposażone w system załączania rezerwowego (SZR) oraz zasilacze UPS. Takie rozwiązanie pozwala na natychmiastowe uruchomienie się generatora w momencie przerwy w dostawie prądu. Zastosowany zasilacz zaś gwarantuje dostarczanie energii bez najmniejszych zakłóceń – skoków napięcia. Konfiguracja tych obydwu mechanizmów umożliwia również załączenie trybu energooszczędnego, a także korygowanie współczynnika mocy.