Jakie korzyści uzyskuje się dzięki cięciu laserowym?

Materiał partnera
2019-11-06

Zabiegiem, który pozwala na uzyskanie pożądanych kształtów, jeśli chodzi o elementy metalowe, jest cięcie. Wyróżnia się różne sposoby tego rodzaju obróbki technicznej. Jedna z bardziej innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie, to cięcie z wykorzystaniem lasera. Taka opcja ma bardzo dużo zalet i dzięki temu cieszy się dużą popularnością. Jakie korzyści zapewnia cięcie laserowe?

Podstawowe informacje dotyczące cięcia laserowego

Laser jest urządzeniem, którego zasada działania polega na emitowaniu spójnej, spolaryzowanej wiązki promieniowania elektromagnetycznego z zakresu podczerwieni, światła widzialnego, ultrafioletu wyróżniającego się niewielką rozbieżnością. Dzięki temu dochodzi do skupienia dużej energii na bardzo małym obszarze. Podkreślić należy fakt, że w urządzeniach przeznaczonych do cięcia laserowego wiązka promieniowania to nie jedyny komponent tnący. Niezbędne staje się także użycie gazu technicznego charakteryzującego się dużą czystością, a więc argonu, tlenu, azotu. Podstawowe zadanie tego czynnika polega na przyspieszeniu cięcia, a także wydmuchiwanie stopionego w czasie procesu obróbki tworzywa. Ciekawostką jest to, że cięcie laserowe może być przeprowadzane na kilka sposobów, a mianowicie odparowanie, wypalanie, zarysowanie, bądź generowanie pęknięć termicznych – podkreśla specjalista z firmy Majet zajmującej się obróbka materiałów metalowych.

Jakie wyróżnia się główne zasady związane z cięciem laserowym?

Cięcie laserowe przynosi bardzo dużo korzyści. Zasadniczą kwestią jest duża szybkość procesu obróbki. Podkreślić należy fakt, że najczęściej uzyskane komponenty nie wymagają dalszego kształtowania, na przykład szlifowania i wygładzania krawędzi. Mogą być one natychmiast zamontowane w urządzeniu.

W tym przypadku nie dochodzi do uszkodzenia tworzywa. Wiązka lasera jest wąska bądź dokładnie wymierzona w konkretny obszar. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że wzrost temperatury przyczyni się do zmiany struktury obrabianego tworzywa. Maszyna działa wyłącznie na obszar, na który pada.

Istotne jest także to, że dochodzi w tym przypadku do optymalnego użycia tworzywa. Urządzenie laserowe przystosowane jest to niezwykle dokładnego cięcia materiału. Cięcie laserowe chroni przed nadmiernym zużyciem głowicy tnącej, która nie ma fizycznego kontaktu z obrabianym tworzywem. Dochodzi do ograniczenia kosztów eksploatacji komponentu.

Opracowanie artykułu:

Majet sp.j.

ul. Międzyrzecka 145, 43-382 Bielsko-Biała śląskie
e-mail
www