Materiały uszczelniające to jedne z najważniejszych produktów stosowanych w hydraulice. Bardzo ważne jest, aby były wykonane z wytrzymałych i trwałych materiałów, które jednak będą wystarczająco elastyczne, aby łatwo można było z nimi pracować. Jakie rodzaje materiałów uszczelniających wykorzystują współcześni hydraulicy i czym powinny się charakteryzować, aby były skuteczne?

Rodzaje materiałów

Wśród najpopularniejszych materiałów uszczelniających, w hydraulice zwykle stosuje się takie jak:

  • Masy uszczelniające – najczęściej stosuje się silikon w formie gęstego kitu, który dość szybko zastyga.
  • Uszczelki silikonowe – elastyczne, odporne na rozciąganie i rozrywanie. Zapewniają bardzo dobrą szczelność.
  • Uszczelki gumowe – nieco twardsze i mniej elastyczne od silikonowych.

Materiałów uszczelniających może być oczywiście o wiele więcej, na przykład różnego rodzaju pasty uszczelniające lub pakuły. Każdy hydraulik korzysta z tych, które uważa za najskuteczniejsze i najwygodniej mu się z nich skorzysta.

Co wybrać?

Materiały uszczelniające należy zawsze dostosować do indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak hydraulik decyduje się na zastosowanie uszczelek, bardzo ważne jest ich wykonanie. Jednym  z polecanych producentów gumowych i silikonowych wyrobów jest firma Viba, której siedziba znajduje się w miejscowości Piastów na terenie województwa mazowieckiego. Zarówno gumowe, jak i silikonowe uszczelki mogą być skuteczne i trwałe, jeśli będą produkowane z materiałów wysokiej jakości. Nie warto zamawiać materiałów uszczelniających u niezweryfikowanych producentów np. na chińskich aukcjach internetowych, gdyż mogą szybko tracić elastyczność i kruszyć się – konieczna będzie częsta wymiana.

Najważniejsze właściwości

Żeby materiały uszczelniające były skuteczne, powinny charakteryzować się nie tylko wcześniej już wspomnianą odpornością mechaniczną, ale także:

  • Termiczną – w instalacjach wodnych jest stosowana zarówno zimna woda, jak i gorąca. Jeśli jest narażona na przymarzanie, bardzo ważne jest zastosowanie materiałów mrozoodpornych.
  • Chemiczną – zwłaszcza wtedy, kiedy w rurociągach znajduje się nie tylko czysta woda, ale także wiele substancji chemicznych np. kanalizacji.
  • UV – w przypadku instalacji, które są wystawione na działanie słońca np. zewnętrznych kranów.

Jeśli materiał uszczelniający stracił swoje pozytywne właściwości, konieczna będzie jego wymiana. Często ma to miejsce w przypadku słabej jakości gum, które pod wpływem niesprzyjających czynników środowiska twardnieją i stają się kruche.