Wielkopowierzchniowe magazyny oraz zakłady produkcyjne oprócz wózków widłowych i innych sprzętów transportu bliskiego obsługiwane powinny być podnośnikami. Świetnie przenoszą one na regały wysokiego składowania nawet towary cięższe niż kilkadziesiąt kilogramów. Jakie podnośniki można jednak wykorzystać w przestrzeniach zamkniętych.

Bezpieczna technologia elektryczna

Podnośniki tworzone są dzisiaj w trzech modelach jeśli chodzi o paliwo napędowe. Spotkać można pojazdy spalinowe, gazowe (LPG) oraz elektryczne. To właśnie ostatnie z wyróżnionych powinno się stosować w obiektach zamkniętych – magazynach i zakładach produkcyjnych. Przede wszystkim związane jest to z brakiem emisyjności spalin. One w obiektach zamkniętych mogą być niebezpieczne dla człowieka, składowanych towarów (zwłaszcza żywności), a także dla instalacji. Sprzęty benzynowe oraz gazowe są również bardziej palne.

Kolejną zaletą podnośników elektrycznych jest ich energooszczędność oraz proekologiczność. Sprzęty są niebywale ciche – są niemalże bezgłośne. Dodatkowo silniki podnośników elektrycznych nie wymagają konserwowania i częstego serwisowania. Przekłada się to na tanią eksploatację i brak ewentualnych przestojów związanych z awariami. Oprócz tego podnośniki elektryczne są lżejsze od odpowiedników spalinowych. Ich przeglądy techniczne są również od nich mniej złożone.

Rodzaje podnośników elektrycznych

Podnośniki elektryczne występują w różnych typach. Najczęściej spotkać można na rynku podnośniki elektryczne nożycowe oraz podnośniki teleskopowe elektryczne. Pierwszy rodzaj sprzętu gwarantuje w zależności od modelu 6-18 metrów wysokości podnoszenia. Udźwig takiego sprzętu to nawet 250 kilogramów. Podnośniki teleskopowe wyróżniają się podobnym udźwigiem, ale znacznie większym zakresem wysokości roboczej. Urządzenie dodatkowo nie porusza się tylko góra-dół, ale także na boki. Łamane ramie pozwala docierać do trudno dostępnych miejsc.

Szczególnym rodzajem podnośników elektrycznych są podnośniki typu SPIDER. Częściej są one stosowane do prac zewnętrznych, ale można je z powodzeniem wykorzystać do różnych remontów, modernizacji czy konserwacji obiektów wewnętrznych. Podnośniki typu SPIDER mogą np. służyć do montażu systemów wentylacyjnych w magazynach z konstrukcji stalowych czy do instalacji oświetlenia w hangarach lotniczych.

Marki podnośników elektrycznych

Podnośniki elektryczne oferowane są tylko przez najlepszych producentów. Urządzenia uznanych marek oferuje na sprzedaż oraz wypożyczenie firma SZOKALSKI i RENT-LIFT. O jakich markach zatem mowa?

Podnośniki elektryczne nożycowe i teleskopowe warte uwagi produkują koncerny: MONITOU, JLG, ITECO, SKYJACK, UPRIGHT, AICHI oraz GENI. Opisane SPIDER’y tworzy zaś producent DENKA LIFT.

Podnośniki do zadań specjalnych – pojazdy samojezdne

Warto wiedzie, że podnośniki elektryczne nożycowe i elektryczne to całkowicie inne urządzenia, niż podnośniki samojezdne. Te bowiem tworzone są na nadwoziach ciężarówek. Ich udźwig jest nawet kilka razy większy. Tak samo jest z wysokością roboczą mogącą sięgać nawet 42 metry. Takie pojazdy nie są jednak tworzone w wersjach elektrycznych. Spotkać można się z urządzeniami spalinowymi. Ich wypożyczeniem z operatorem zainteresowane są ekipy remontowe i budowlane, zakłady energetyczne, zarządcy dróg, firmy komunalne czy konserwatorzy zabytków. To z nimi współpracuje wspomniana już szeroko wyspecjalizowana firma SZOKALSKI.

Jakie marki pojazdów samojezdnych warte są uwagi? Najlepsze są podnośniki koszowe i nożycowe MULTITEL, MERCEDES WUMAG, MAN RUTHMANN.