czas czytania: 3 min materiał partnera

Jakie są największe wady i zalety spalinowych wózków widłowych?

wózki widłowe

Wózki widłowe to urządzenia – a raczej pojazdy – które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą ciężary wykraczające poza siłę przeciętnego człowieka. Zdecydowanie usprawniają pracę na halach produkcyjnych i w magazynach.  Mogą mieć różne wielkości, a co za tym idzie, maksymalny udźwig i wysokość. Jakie są wady i zalety spalinowych wózków widłowych i gdzie powszechnie się je wykorzystuje?

Gdzie przydają się wózki widłowe?

Wózki widłowe spotkamy w miejscach, w których praca wiąże się z przenoszeniem sporych ciężarów. Przydają się w szeroko rozumianym przemyśle (produkcja, magazynowanie), a także na placach budowy. Bardzo szybko mogą przemieszczać się na spory dystanse, co nie byłoby możliwe przy użyciu zwykłych wózków ręcznych. Wózki widłowe to nie tylko sposób na przeniesienie towaru w płaszczyźnie. Wysoki maszt w niektórych modelach pozwala na podnoszenie palet na wysokość nawet kilku metrów. Dzięki temu możliwe jest piętrowe układanie artykułów w magazynie lub na wysokich regałach w sklepie. Wózki widłowe są wykorzystywane tak naprawdę w niemal wszystkich dziedzinach. Na ich zakup decydują się również takie firmy jak warsztaty samochodowe lub piekarnie. W przypadku jednorazowych prac budowlanych popularne jest wypożyczanie ich, gdyż ułatwiają rozładunek i transport materiałów budowlanych.  

Zalety wózków spalinowych

Zalety spalinowych wózków widłowych zdecydowanie stawiają je ponad ręcznymi lub akumulatorowymi. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim:

  •     niskie koszty eksploatacji;
  •     wszechstronność użytkowania – po zastosowaniu filtrów można wykorzystywać je w przestrzeniach zamkniętych;
  •     łatwa i intuicyjna obsługa;
  •     możliwość osiągnięcia dużej prędkości;
  •     spory udźwig i wyjątkowo wysokie modele.

Specjaliści z firmy zajmującej się sprzedażą części zamiennych i serwisem Elmark podkreślają, że koszty ewentualnych napraw wózków spalinowych są zdecydowanie niższe, niż w przypadku bardziej innowacyjnych, elektrycznych.  

Wady wózków spalinowych

Wózki spalinowe mają jednak kilka wad, o których warto wiedzieć przed każdym zakupem. Podstawową jest emisja spalin, które nie tylko źle wpływają na środowiska, ale w dużych stężeniach również na nasze zdrowie. Należy pamiętać, że w przypadku przestrzeni zamkniętych trzeba stosować filtry. W słabo wentylowanych budynkach warto założyć czujnik emisji spalin, który będzie na bieżąco kontrolował ich stężenie. Wózki o sporych gabarytach nie sprawdzą się w przypadku ciasnych miejsc, dlatego zawsze trzeba zwracać uwagę nie tylko na parametry związane z maksymalnych udźwigiem, ale tez dostosowanie modelu do warunków panujących w danym budynku.