Jakie są popularne sposoby obróbki blachy?

Materiał partnera
2019-09-10
blacha stalowa

Profesjonalna obróbka blach obejmuje wiele czynności – od cięcia laserowego po specjalistyczne spawanie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt się chce uzyskać. Dzięki temu można uzyskać materiały o różnorodnych właściwościach i wyglądzie. Umożliwia to stworzenie rozmaitych, metalowych konstrukcji. Jakie dokładnie właściwości można nadać blasze poprzez zastosowanie poszczególnych czynności?

Sposoby cięcia blachy

Jednym z najważniejszych etapów obróbki blachy jest jej cięcie, które zwykle jest pierwszą czynnością, jaką się wykonuje. Dzięki temu można uzyskać blachę o określonej wielkości i kształcie, zarówno standardowym, jak i nieregularnym.

 

Sposoby cięcia blachy:

  • Cięcie laserem – proces jest nie tylko szybki, ale uniwersalny. Można ciąć blachy o różnej grubości, w zależności od jej rodzaju.
  • Cięcie plazmowe – odbywa się przy pomocy specjalistycznej wypalarki, jednorazowo można ciąć aż 4 arkusze blachy o wymiarach 2000x1200 mm.
  • Cięcie gazowe – umożliwia cięcie aż 6 arkuszy blachy. Przy jego pomocy można przeciąć stal węglową o grubości nawet 300 mm.

 Poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii i maszyn, cięcie blachy jest przede wszystkim niezwykle precyzyjne, łatwe i szybkie.

W jaki sposób malować?

Malowanie blachy zwykle odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest malowanie proszkowe, obecnie powszechnie stosowane w większości gałęzi przemysłu. Polega ono na nakładaniu naelektryzowanych mikroskopijnych cząsteczek farby, dzięki czemu uzyskuje się wyjątkowo równą i estetyczną powierzchnią. Drugą metodą jest malowanie hydrodynamiczne, idealne do pokrywania farbą naprawdę dużych elementów. Farba jest nakładana pod dużym ciśnieniem, co jest sposobem o wiele bardziej wydajnym i szybszym od malowania pędzlami, a jednocześnie nie bardzo kosztownym.

Inne sposoby obróbki

Profesjonalne firmy oferujące kompleksową obróbkę blachy, jak na przykład Demarko Steel Services, świadczą również usługi takie jak między innymi:

  •     Walcowanie – kształtowanie materiału przy pomocy walca.
  •     Gięcie – zakrzywianie powierzchni blachy m.in. na prasach krawędziowych.
  •     Spawanie – metoda jest dobierana do indywidualnych właściwości blachy (rodzaju metalu, grubości itd.).
  •     Śrutowanie przelotowe – usunięcie produktów korozji, zanieczyszczeń oraz pozostałości starych powłok.

Sposoby obróbki są zawsze dopasowane do tego, jaki efekt chce się uzyskać. Warto spytać o radę doświadczonego przedstawiciela firmy, który udzieli niezbędnych informacji w tym zakresie i przedstawi wszystkie niezbędne czynności, jakie trzeba będzie wykonać.

Opracowanie artykułu:

Demarko Steel Services

ul. Sądowa 19, 41-605 Świętochłowice śląskie
e-mail
www