Złom powstaje z różnych przedmiotów wykonanych z metalu. Oddajemy go do skupu, kiedy te przedmioty przestają być nam potrzebne. W firmach zajmujących się zbieraniem i przerabianiem złomu obowiązuje szczegółowa klasyfikacja, dzieląca wyrzucany metal na różne rodzaje. Podział ten ma duże znaczenie dla recyklingu, dlatego warto poznać go jeszcze przed wizytą w skupie. Jakie są rodzaje złomu? Dlaczego recykling złomu jest ważny?

Zużyty metal do ponownego wykorzystania

Przed zawiezieniem złomu do punktu Eko Alu w Poznaniu warto dowiedzieć się, czym on w ogóle jest. Obejmuje ogół wykonanych z metalu przedmiotów, które można ponownie wykorzystać. Dzieje się tak za sprawą procesu złomowania, polegającego na przetapianiu metali w specjalnych piecach hutniczych. Okazuje się więc, że złom można znaleźć niemal w każdym domu – zaliczają się do niego nawet metalowe puszki po konserwach, piwie czy pokarmie dla zwierząt. Składają się na niego również przedmioty takie, jak elementy stalowych i aluminiowych konstrukcji, zużyte felgi i inne części samochodowe, silniki, fragmenty instalacji elektrycznych i grzewczych, różne przewody czy odpady z rozbiórek.

Złom jako źródło zarobku

W poznańskiej firmie Eko Alu obowiązuje ogólnopolska klasyfikacja złomu, dzieląca metale na kategorie. Najbardziej ogólny podział opiera się na kryterium surowca, z którego oddawane do skupu przedmioty składają się w największej części lub nawet w całości. Dzięki temu łatwiej jest przeprowadzić proces przetwarzania metalu. Najpowszechniejszą i najtańszą klasę złomu stanowi stal. Można wyróżnić złom wsadowy, czyli taki, który od razu nadaje się do pieca hutniczego, oraz złom niewsadowy, wymagający obróbki przed przetopieniem. Kolejną popularną kategorią jest żeliwo, pochodzące najczęściej z kasacji pojazdów i maszyn. Najdroższym rodzajem złomu są metale nieżelazne lub metale kolorowe. Zaliczają się do nich przedmioty wykonane z miedzi, ołowiu, cynku, miedzi i aluminium oraz ze stopów takich jak na przykład mosiądz.

Segregacja złomu usprawnia recykling

Bez względu na to, z jakich metali powstają niektóre przedmioty – puszki, felgi, garnki itp. – dla większości osób po zużyciu stanowią tylko graty lub śmieci. Wiele osób uważa, że są warte stosunkowo niewiele i nie opłaca się wywozić ich do skupu złomu Eko Alu. Okazuje się jednak, że na złomie można zarobić nawet kilkadziesiąt złotych, co dla niektórych stanowi spory dodatek do domowego budżetu lub możliwość sprawienia sobie za tę kwotę jakiejś przyjemności. Przetrzymywanie złomu w zagraconym garażu jest nieekonomiczne, zwłaszcza jeśli posiadamy surowce metali nieżelaznych.