Olej silnikowy to jeden z podstawowych płynów, jakie znajdują się w każdym pojeździe. Pełnią wiele bardzo ważnych funkcji, jak choćby zapewniają odpowiednie smarowanie elementów silnika i nie pozwalają na nadmierne nagrzewanie się ich. To jednak nie wszystkie zadania, z jakimi musi poradzić sobie olej silnikowy. Wybierając właściwy olej, zawsze musimy patrzeć na klasę lepkości i oznaczenia na opakowaniu. Zatem jakie są oleje silnikowe?

Czym jest olej silnikowy i za co odpowiada?

Olej silnikowy uzyskuje się z bazy olejowej oraz dodatków uszlachetniających. Ich celem jest poprawa właściwości użytkowych bazy. Poza tym nadają płynowi odpowiednich cech. Bazę olejową otrzymujemy w wyniku destylacji i rafinacji ropy naftowej. Ten płyn eksploatacyjny to jedna z najważniejszych cieczy, jakie znajdują się w samochodach. Jego właściwości sprawiają, że odpowiada on za wiele ważnych funkcji w pojeździe. Głównym zadaniem oleju silnikowego jest zmniejszanie tarcia między poszczególnymi elementami jednostki napędowej, a co za tym idzie, płyn ten odpowiada za właściwe smarowanie ich w różnych temperaturach. Kolejne zadanie oleju to schładzanie silnika i jego części. Oleje silnikowe odpowiedzialne są także za:

  • zapobieganie pojawiania się korozji wewnętrznej,
  • uszczelnianie ruchomych elementów silnika,
  • dbanie o czystość smarowanych powierzchni,
  • zmniejszenie zużycia ruchomych części jednostki napędowej,
  • tłumienie drgań silnika.

Jak widać, olej silnikowy odpowiada za wiele rzeczy w pracy samochodu, dlatego ważne jest odpowiednie dobranie jego rodzaju, regularna jego wymiana, a także sprawdzanie jego stanu i regularne uzupełnianie.

SAE, czyli klasa lepkości oleju silnikowego

Środki smarne, w tym oleje silnikowe, muszą wyróżniać się dobrymi właściwościami, jeśli chodzi o lepkość. Klasa lepkości to parametr, który określa temperaturę, w jakiej możliwe jest korzystanie z danej cieczy. To właśnie od klasy lepkości w dużej mierze zależy, jak olej silnikowy będzie chronił poszczególne elementy silnika przed ich zużyciem. W celu określenia klasy lepkości olejów stosuje się klasyfikację SAE, która została opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Zgodnie z tą klasyfikacją wyróżnia się 5 klas lepkości olejów letnich oraz 6 klas lepkości olejów zimowych. Te pierwsze 20, 30, 40 , 50, 60, a te drugie oznacza się liczbą oraz literą – 0W, 5W, 10W, 15W, 20W oraz 25W.

Jak informuje ekspert w tej branży z firmy Wizard z Sieradza w województwie łódzkim, specyfikacje olejów mogą pomóc nam w określeniu rodzaju danego oleju. W związku z tym oleje mineralne określa się symbolem 15W-40 oraz 15W-50. Oleje syntetyczne mają symbol 0W-30, 0W-40, 5W-40 i 5W-50. Natomiast oleje półsyntetyczne określa się 10W-40 i 10W-60. Na podstawie tych informacji można stwierdzić, że oleje syntetyczne wyróżniają się największą rozpiętością właściwości.