Blacha aluminiowa to jeden z podstawowych materiałów konstrukcyjnych, stosowanych w wielu odmiennych gałęziach przemysłu. Niemniej jednak ich właściwości mogą się różnić w zależności od tego, czy wyrób został wykonany z czystego aluminium, czy z dodatkiem pierwiastków stopowych. To niezwykle istotne dla jej wykorzystania w konkretnych obszarach i branżach.

Blachy z aluminium niestopowego

Do tej grupy zalicza się materiały, w których obecność pierwiastka aluminium oscyluje w granicy 99,5%. Ich cechy charakterystyczne stanowią dobre: przewodność elektryczna, cieplna oraz współczynnik odbicia światła. Można poddawać je obróbce na zimno, spawaniu i anodowaniu, jednakże nie jest wskazana obróbka metodą skrawania. Ponadto są odporne na korodowanie wywoływane oddziaływaniem, czynników środowiskowych. Najczęściej tego rodzaju blachy aluminiowe występują w formie gładkiej, ale nie brakuje także ryflowanych lub typu stucco, które często stanowią element dekoracyjny wnętrz. Materiał bez domieszek innych pierwiastków ma oznaczenie EN AW-1050A i najczęściej wykorzystuje się go do produkcji akcesoriów gospodarstwa domowego, drabin, ale także znajduje swoje zastosowanie w przemyśle chemicznym i energetycznym.

Blachy z aluminium stopowego

To wyroby, które w swoim składzie zawierają dodatkowe pierwiastki stopowe, do których może należeć na przykład: magnez, cynk, miedź. Dobiera się je w zależności od tego, jakie ma być przeznaczenie produktu. Różne rodzaje stopów blach aluminiowych w odmiennych formatach są dostępne między innymi w hurtowni Tabal, której główna siedziba znajduje się na terenie Lublina. I tak można wyróżnić na przykład blachę typu EN AW-5754, charakteryzującą się wysoką wytrzymałością zmęczeniową i odpornością na działanie słonych wód morskich. Nadaje się do spawania oraz anodowania, dlatego jest nieodłącznym materiałem w przemyśle jądrowym, samochodowym, jak również chemicznym. Bardzo często wykorzystuje się ją do produkcji sprzętu AGD. Podobne właściwości przypisuje się blasze znakowanej jako EN AW-5083, a główny jej obszar zastosowania to wszelkie stocznie.

Z kolei produkty EN AW-2017A są bardzo wytrzymałe na rozciąganie, ale jednocześnie podatne na korodowanie, podobnie jak EN AW-7075. Pierwsza z wymienionych jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji maszyn, samolotów, sprzętów wojskowych, jak również samochodów. Ostatnim rodzajem blachy aluminiowej stopowej jest typ EN AW-5005, który jest idealny do tworzenia dekoracyjnych okładzin lub poszyć dachowych ze względu na swoją wysoką antykorozyjność oraz łatwość obróbki plastycznej na gorąco, zimno, a także spawanie.