Jakie zadanie spełniają sprężyny samochodowe?

Materiał partnera
2019-11-18

Mówiąc o układzie zawieszenia zazwyczaj  mamy na myśli amortyzatory. Jednak znajdują się tam także inne, niezwykle istotne podzespoły, a jedną z części eksploatacyjnych są sprężyny zawieszenia. Wraz z czasem użytkowania ulegają one zużyciu i należy je wówczas wymienić, by zapobiec usterkom. Zobacz, jakie zadanie spełniają sprężyny, kiedy należy je wymienić i gdzie najlepiej zakupić nowe?

Sprężyny zawieszenia i ich zadanie w aucie

Sprężyny zawieszenia, choć często o tym zapominamy, pełnią w samochodzie bardzo ważną rolę. To sprężyny śrubowe, które utrzymują masę pojazdu, a także łagodzą drgania wynikające z poruszania się po nierównym podłożu. To właśnie dzięki działaniu sprężyn zawieszenia oraz amortyzatorów, koła samochodu zachowują prawidłową przyczepność, co umożliwia bezpieczne prowadzenie auta. Z tego również powodu ich zużycie może być bardzo niebezpieczne, a awaria spowodowana ich pęknięciem może uszkodzić również inne elementy samochodu – zwłaszcza w przypadku sprężyn przednich. Warto więc regularnie je wymieniać, aby nie dopuścić do takich sytuacji.

Czas na wymianę sprężyn samochodowych

Skąd wiadomo, że sprężyny zawieszenia zaczynają się zużywać? Tracą stopniowo swoje właściwości. Zależnie od rodzaju auta oraz Twojego stylu i częstotliwości jazdy, może trwać to dłuższy lub stosunkowo krótki czas, jednak jednym z sygnałów, który powinien nas zaniepokoić, jest obniżenie się zawieszenia. Podczas jazdy również da się wyczuć, że jest ono mniej sprężyste. Do najczęstszych uszkodzeń sprężyn zaliczyć możemy:

  • pęknięcia,
  • złamania,
  • trwałe odkształcenia.

Tak jak w przypadku opon samochodowych, sprężyny zawieszenia również należy wymieniać parami, aby auto stało prosto i by nie powodować szybszego zużycia sprężyn z jednej ze stron. Warto robić to regularnie, aby nie zaskoczyła nas nagła awaria. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana ich w komplecie z amortyzatorami – oszczędzamy czas  i nie musimy pamiętać o dodatkowych terminach wizyty u mechanika.

Gdzie można zakupić solidne sprężyny?

Aby sprężyny były wytrzymałe i spełniały swoją rolę, powinny być one dostosowane do auta. Są to części, których nie da się naprawić, warto więc zakupić nowe komponenty u producenta sprężyn, takiego jak Tevema Automotive Sp. z o.o.

Wybierając doświadczonego producenta sprężyn samochodowych, możesz liczyć na to, że dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu doradzi Ci optymalne rozwiązanie, dzięki któremu nowe sprężyny nie tylko zapewnią Ci bezpieczeństwo na drodze, ale też nie będą zużywać się zbyt szybko, jak bywa w przypadku kiepskiej jakości części.

Opracowanie artykułu:

Tevema Automotive Sp. z o.o.

ul. Fabryczna 12, 57-350 Kudowa Zdrój dolnośląskie
e-mail
www
telefon