Automatyka przemysłowa pojawiła się na świecie stosunkowo niedawno i cały czas następuje jej rozwój. Z dnia na dzień powstaje coraz więcej maszyn i oprogramowania do nich, dzięki czemu siły robocze są zastępowane przez niezawodne, szybkie i precyzyjne systemy. Jakie elementy wchodzą w skład automatyki przemysłowej i jakie zalety wynikają z jej rozwoju?

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to dział, który zajmuje się przede wszystkim wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie automatyzacji procesów technologicznych i wszystkich czynności związanych z wytwarzaniem danego produktu. Obecnie stosuje ją większość przedsiębiorstw i masowych fabryk w Polsce.

W obrębie automatyki przemysłowej możemy wyróżnić:

  • urządzenia i maszyny, które biorą udział w wytwarzaniu i procesach technologicznych;
  • urządzenia kontrolne i pomiarowe działające w obrębie linii produkcyjnej;
  • wszelkie urządzenia wykonawcze (silniki, napędy, przepustnice, pompy itd.);
  • urządzenia sterujące (sterowniki, komputery, panele operatorskie);
  • specjalistyczne oprogramowanie do kontroli i wizualizacji procesów;
  • artykuły wchodzące w zakres kompleksowej instalacji (styczniki, moduły logiczne, falowniki itd.);
  • systemy łączności.

Za skutecznością danej linii produkcyjnej stoi zawsze odpowiednio przygotowana sieć. Wszystkie powyższe elementy powinny być ze sobą zintegrowane i współpracować bez zarzutów. Przygotowaniem i dostosowaniem automatyki przemysłowej w przedsiębiorstwach zajmuje się między innymi firma Elektryk, której siedziba mieści się w Kaliszu.

Zalety automatyzacji przemysłu

O zaletach automatyki przemysłowej można mówić wiele. Przede wszystkim od momentu pojawienia się jej – koszty wytwarzania produktu zdecydowanie spadły, gdyż właściciel przedsiębiorstwa nie musi opłacać dużej ilości pracowników. W ogromnych fabrykach może pracować zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu osób, podczas gdy jeszcze kilkadziesiąt lat temu były to setki! Maszyny działają szybciej i bardziej precyzyjnie niż robotnicy, więc nie generują tak wielu błędów. W krótkim czasie są w stanie wyprodukować tysiące powtarzalnych produktów. Stosowanie innowacyjnych maszyn i oprogramowania daje również szerokie możliwości pod kątem dostosowania jakości i estetyki produktu. Zastąpienie siły roboczej maszynami umożliwia pracę nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, takich jak wysokie temperatury oraz niebezpieczne substancje. Zautomatyzowane linie produkcyjne można w dowolny sposób modyfikować, dlatego nie stanowi większego problemu wprowadzenie nowych produktów na rynek lub poprawianie jakości obecnych.