Większość instalacji kanalizacyjnych w budynkach zaprojektowana jest zgodnie z oddziaływaniem siły grawitacji. Wyprodukowane ścieki transportowane są rurami w dół pod własnym ciężarem. Czasami jednak inwestor zmuszony jest do montażu urządzeń sanitarnych w dużej odległości od najbliższego pionu kanalizacyjnego. Pojawia się wówczas konieczność zakupu specjalnych pomp rozdrabniających, które rozwiążą problem z odprowadzaniem ścieków. Kiedy taka inwestycja jest zalecana?

Pompa z rozdrabniaczem – jak to działa?

Pompa do ścieków z rozdrabniaczem to urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest rozdrabnianie i przetłaczanie ścieków szarych, fekalnych, odpadków organicznych oraz papieru toaletowego. Montuje się je w miejscach, gdzie odprowadzanie nieczystości tradycyjnymi metodami jest znacznie utrudnione lub niemożliwe. Pompa z rozdrabniaczem wyposażone jest w narzędzia tnące, które skutecznie i szybko rozkawałkowują nieczystości stałe tak, by mogły one zostać przetłoczone przez urządzenie na odpowiednią odległość i wysokość. Dzięki temu ścieki mogą bez trudu spłynąć grawitacyjnie do podłączonej instalacji kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni ścieków bądź szamba.

Warto zaznaczyć, że pompa z rozdrabniaczem nie działa przez cały czas, co pozwala ograniczyć wysokość opłat za zużycie energii elektrycznej. Urządzenie załącza się, gdy w jego zbiorniku pojawią się nieczystości i przestaje pracować w momencie, gdy ścieki zostaną rozdrobnione. Do prawidłowego działania pompy z rozdrabniaczem potrzebny jest prąd o napięciu 230V. Urządzenie to jest cenione przez architektów i inwestorów, gdyż pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.  Pompy z rozdrabniaczem mogą być montowane w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, budynkach gospodarczych, biurach i obiektach użyteczności publicznej.

Zastosowanie pompy do ścieków z rozdrabniaczem

W dużych domach jednorodzinnych lub przestronnych mieszkaniach bardzo często możemy spotkać kuchnię z wyspą. Jest to niezwykle modne i praktyczne rozwiązanie, które ułatwia przygotowywanie posiłków i organizację pracy w pomieszczeniu. Wyspa zazwyczaj znajduje się w centralnym punkcie wnętrza i często wyposażona jest w zlewozmywak. W większości przypadków pojawia się wówczas problem z odprowadzaniem wody, gdyż pion kanalizacyjny zlokalizowany jest z reguły kilka metrów od wyspy. Montaż pompy z rozdrabniaczem pozwoli na wygodne korzystanie z kuchni, bez konieczności rozbudowy instalacji kanalizacyjnej.

Przy projektowaniu domów jednorodzinnych dużą uwagę zwraca się na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, pod które musi zostać doprowadzona instalacja kanalizacyjna. Z czasem jednak potrzeby mieszkańców mogą ulec zmianie, podobnie zresztą jak zagospodarowanie pomieszczeń. Zdarza się, że domownicy adaptują do zamieszkania poddasze lub piwnicę. W takich sytuacjach doprowadzenie do wnętrz instalacji wodno- kanalizacyjnej bywa nie lada wyzwaniem – zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i finansowym. Zakup rozdrabniacza to w opisanym przykładzie najkorzystniejsze rozwiązanie, które nie uderzy inwestorów po kieszeni, ale też pozwoli na optymalne zarządzanie nieczystościami.

Z dużymi problemami z odprowadzaniem nieczystości borykają się także właściciele lokali komercyjnych. Zaplecza pracownicze np. sklepów w galeriach handlowych bardzo często są znacznie oddalone od głównego pionu kanalizacyjnego. Podobnie jest z toaletami w siłowniach, pubach, restauracjach, czy ośrodkach wypoczynkowych. Z uwagi na intensywniejszą eksploatację urządzeń sanitarnych w tych miejscach, specjaliści zalecają montaż pomp do ścieków z rozdrabniaczem, które odciążają właściwą instalację kanalizacyjną.

Zalety pomp do ścieków z rozdrabniaczem

Decydując się na zakup pompy z rozdrabniaczem, dobrze jest skorzystać z oferty czołowego producenta tych urządzeń, jakim jest firma Inwap. Na asortyment przedsiębiorstwa składają się nowoczesne pompy, które charakteryzuje cicha praca. Jest to jedna z największych zalet, która odróżnia urządzenia tej marki od produktów konkurencji. Ponadto pompy z rozdrabniaczem Inwap wyróżniają się nowoczesną konstrukcją i ergonomicznym kształtem, co wpływa pozytywnie na estetykę pomieszczeń, w których są one montowane.

Konstruktorzy urządzenia dużą uwagę poświęcili także wnętrzu urządzenia, wyposażając je w rozdrabniacz z płytą o ostrych krawędziach, co zapobiega zanieczyszczeniu wirnika. Warto zaznaczyć, że sam rozdrabniacz tworzony jest w oparciu o opatentowaną technologię. Urządzenie bez trudu radzi sobie nawet z większymi nieczystościami. Sam silnik posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, co wydłuża żywotność produktu.