Liny to osprzęt żeglarski, bez którego nie sposób wyobrazić sobie zarówno amatorskiego, jak i zawodowego, pływania na łódkach, jachtach, żaglówkach itp. Nie da się jednak ukryć, że liny wykorzystywane w żeglarstwie to dość specjalistyczna grupa produktów, zaś rozwój technologii sprawił, że firmy takie jak Producent lin i sznurów Sławomir Grzanka, oferują coraz nowocześniejsze i zróżnicowane produkty tego typu, co sprawia, że przy doborze lin do określonych zastosowań jachtowych łatwo jest popełnić błędy.

Liny żeglarskie kiedyś i dziś

Liny to element, który nierozerwalnie związany jest z historią żeglarstwa. Są one bowiem od wieków niezbędną częścią wyposażenia jachtów, łodzi, żaglówek itp. Warto jednak pamiętać, że w początkach żeglarstwa do produkcji lin wykorzystywano wyłącznie włókna roślinne dostępne w danym regionie świata lub skóry i ścięgna zwierzęce. Współczesne liny znacznie jednak różnią się od tych, z których korzystano nie tylko kilkaset, ale nawet kilkadziesiąt lat temu. Wynika to z faktu, że działające obecnie na rynku firmy, takie jak Producent lin i sznurów Sławomir Grzanka, dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii i materiałów, mogą zaproponować zróżnicowaną ofertę wysokiej klasy lin żeglarskich. Warto przy tym mieć świadomość, że jak mówi przedstawiciel producenta lin i sznurów –

Liny żeglarskie to wysokiej jakości wyroby, które co prawda nadal wytwarzać można z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak sizal (włókna agawy), manila (włókna wytwarzane z liści bananowca), konopie, kokos lub bawełna, to jednak największą popularnością cieszą się liny powstające z tworzyw sztucznych. Najlepszym tego przykładem są produkowane przez nas liny poliestrowe, polipropylenowe, a także specjalistyczne liny kewlarowe lub liny z dyneemy (wysoko przetworzony polietylen o ultra wysokiej masie cząsteczkowej).

Nie należy przy tym zapominać, że liny żeglarskie, które oferuje Producent lin i sznurów Sławomir Grzanka, oprócz materiału wykonania różnią się także konstrukcją. Wyróżnić tu można bowiem liny plecione lub liny skręcane, które niejednokrotnie chroni się dodatkowo pod specjalnymi otulinami, co pozwala jeszcze bardziej wzmocnić linę i sprawić by była ona odporna na naprawdę uciążliwe czynniki, a jednocześnie bezpieczna i wygodna w użytkowaniu.

Czym kierować się przy wyborze liny żeglarskiej?

Zarówno Producent lin i sznurów Sławomir Grzanka, jak i inni producenci lin, oferują swoim klientom niezwykle szeroką gamę tego typu produktów. Niemniej jednak należy pamiętać, że podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze liny żeglarskiej, jest miejsce jej zastosowania i warunki w jakich będzie ona wykorzystywana. Warto bowiem mieć świadomość, że na np. jachcie można wyróżnić dwa rodzaje olinowania:

  • olinowanie stałe – którego zadaniem jest mocowanie masztów oraz przenoszenie na kadłub obciążeń statycznych i dynamicznych, pochodzących od naporu wiatru i pracy jachtu na fali. Odpowiadają za to zarówno pręty i profile mocujące maszty oraz bukszpryt i wystrzał z kadłubem, jak i liny stalowe oraz wytrzymałe liny żeglarskie z tworzyw sztucznych (wanty, sztag, forsztag, jumpsztag, baksztag, itp.),

  • olinowanie ruchome – czyli system lin miękkich, stalowych lub z tworzyw sztucznych (fały i kontrafały, szoty, brasy, topenanty, dirki, halsy, itp.), który, dzięki zastosowaniu specjalnych bloczków, umożliwia obsługę takielunku lub innych elementów osprzętu, np. miecza, płetwy sterowej.

Nie należy przy tym zapominać, że Producent lin i sznurów Sławomir Grzanka oferuje także liny cumownicze (cumy rufowe i dziobowe), zaliczane do olinowania ruchomego. Służą one do cumowania jednostki pływającej, np. do nabrzeża lub do boi.

Liny żeglarskie to produkty, które muszą spełniać szereg wymogów, a przede wszystkim powinny być trwałe, gdyż bardzo często to właśnie od nich zależy bezpieczeństwo osób przebywających na łodzi. Dlatego też planując zakup lin żeglarskich warto postawić na sprawdzonych i doświadczonych producentów, takich jak Producent lin i sznurów Sławomir Grzanka.