Odprowadzanie ścieków: szambo czy przydomowa oczyszczalnia?

2019-11-16

Budowa domu niesie ze sobą wiele pytań i zmusza do podjęcia odpowiednich decyzji. Jedna z nich dotyczy odprowadzania ścieków. Jeśli nie mamy możliwości podłączenia się do kanalizacji miejskiej, musimy wybrać szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zerknijmy na najpopularniejsze wybory dotyczące wywozu nieczystości.

Budowa, rodzaje i koszty szamba

Szambo jest wciąż najpopularniejszym sposobem na odprowadzanie domowych ścieków. Stanowi również jedyne rozwiązanie, gdy nie mamy dostępu do kanalizacji miejskiej, a nie możemy uzyskać zgody na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak jeśli zdecydujemy się na budowę szamba, musimy liczyć się z następującym wymaganiami (dot. zabudowy jednorodzinnej):

  • szambo musi znajdować się min. 5 m od pomieszczeń domu,
  • oraz 2 m od granicy działki sąsiedniej, ulicy i ciągu pieszego.

Należy również pamiętać, że budowę tego typu zbiornika mamy obowiązek zgłosić odpowiednim organom administracyjnym.

Najpowszechniejsze są szamba betonowe. Wyróżnia je trwałość i odporność na korozje, nie wymagają również dodatkowego obciążenia. Jednak ze względu na swój ciężar montaż odbywa się przy pomocy dźwigu. Alternatywą mogą okazać się znacznie lżejsze szamba z tworzywa sztucznego np. szamba plastikowe. Ich montaż jest oczywiście łatwiejszy, jednak w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych przy domu zaleca się wybór zbiornika betonowego. Dla usprawnienia odprowadzania nieczystości warto pomyśleć o specjalnej pompie do szamba.

Zakup szamba nie wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Ceny szamba zaczynają się od 3 tys. zł. Znacznie mniej korzystne dla portfela są koszty wywozu nieczystości, ponieważ jednorazowy kurs wozu asenizacyjnego wynosi od 150 do 250 zł. W skali roku to jakieś 4 tys. zł.

Budowa, rodzaje i koszty przydomowej oczyszczalni

Przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się najczęściej z drenażu oraz osadnika gnilnego. Jej funkcjonowanie polega na rozkładaniu zanieczyszczeń na proste związki mineralne, które nie są szkodliwe dla środowiska. Do tego stopnia, że ścieki z przydomowej oczyszczalni można odprowadzać nawet do pobliskiej rzeki.

W przypadku oczyszczalni z drenażem musimy brać pod uwagę przepisy, które są bardziej rygorystyczne niż w przypadku szamba:

  • oczyszczalnia musi znajdować się min. 30 m od najbliższej studni,
  • min. 3 m od domu, drzew i krzewów,
  • nitka drenażowa powinna mieć długość od 9 do 25 m,
  • a odległość między nitkami wynosić 1,5 m.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków musi zostać zgłoszona w formie wniosku do starostwa lub urzędu gminy wraz z projektem oczyszczalni i innymi niezbędnymi dokumentami.

Wyróżniamy co najmniej 4 rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków: wspomnianą oczyszczalnie z drenażem, oczyszczalnie ze złożem biologicznym, oczyszczalnie z filtrem gruntowo-roślinnym oraz z filtrem piaskowym. Najpowszechniejsze i najtańsze są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym nazywane potocznie szambem ekologicznym.

Jeśli chodzi o ceny budowy przydomowej oczyszczalni, to wahają się one od 6 do 20 tys. zł, w zależności jaki rodzaj szamba ekologicznego wybierzemy. To więcej niż w przypadku szamba tradycyjnego, jednak z czasem koszty zwracają się, ponieważ eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków to 120 zł na 24 miesiące plus ok. 70 zł rocznie na zakup specjalnego preparatu bakteryjnego.