Rolnictwo coraz dynamiczniej się rozwija, a co za tym idzie, chętniej sięga po wyspecjalizowane narzędzia pracy. Maszyny rolnicze są niezbędne w każdym gospodarstwie. Znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę. Tym samym zwiększają wydajność produkcji na każdym jej etapie. Ponadto korzystanie z odpowiednich sprzętów to mniejszy wysiłek podczas pracy.

Maszyny rolnicze potrzebne do gospodarstwa

Zmechanizowane gospodarstwo pozwala na skuteczne wykonywanie zadań. Każdy rolnik wybiera sprzęt adekwatnie do swoich potrzeb — podkreśla specjalista z firmy Landtechnik. Jednak do najpopularniejszych maszyn należą:

  • ciągniki rolnicze — wykorzystywane do holowania przyczep i akcesoriów rolniczych. Przemieszczają się zarówno po normalnych drogach, jak i po grząskim lub sypkim terenie;

  • kombajny — ścinają, młócą i oczyszczają zboże. Głównie korzysta się z nich podczas żniw;

  • prasy — używa się ich do zbierania zielonki, słomy i siana;

  • pługi — ich funkcją jest przygotowanie terenu pod uprawę, czyli kruszenie, odwracanie, spulchnianie oraz mieszanie gleby;

  • owijarki — niezbędne w procesie robienia sianokiszonki, z której pozyskuje się pasze objętościowe;

  • opryskiwacze polowe — ich przeznaczeniem jest nawożenie roślin uprawnych, krzewów i drzew oraz zbóż.

Żeby maszyny służyły swoim użytkownikom przez jak najdłuższy okres, należy pamiętać o usunięciu zanieczyszczeń po każdej pracy. Do tego celu przydatna jest sprężarka i specjalny pistolet do podmuchu. Z zewnątrz wystarczy przy pomocy myjki wysokociśnieniowej umyć maszynę wodą. Jednak nie należy kierować strumienia wody bezpośrednio na przewody elektryczne. Ważnym elementem jest też konserwacja sprzętu. Należy przeprowadzać ją nie tylko po zakończeniu sezonu, ale także po dłuższych przerwach w użytkowaniu.

Gdzie kupić maszyny rolnicze?

Należy znaleźć firmę zajmującą się sprzedażą maszyn rolniczych, która prowadzi szeroką dystrybucję urządzeń. Dzięki temu uniknie się zakupu od nieuczciwych sprzedawców. Ponadto wyspecjalizowane placówki zajmują się transportowaniem narzędzi rolniczych prosto do domu klienta. Trzeba też zdecydować się na nowy lub używany sprzęt. W przypadku pierwszej opcji ma się gwarancję najwyższej jakości oraz tego, że maszyna będzie w pełni sprawna. Z drugiej strony używane nie zawsze znaczy gorsze. Wielu rolników sprzedaje narzędzia pracy krótko po ich zakupie, ponieważ zmienili profil produkcji lub dany model się nie sprawdził. Zaletą takiego rozwiązania jest także cena – niższa od nowych urządzeń.