Skupy surowców wtórnych to rozwiązanie przede wszystkim ekologiczne – pozwalają na ponowne wykorzystanie materiałów, przez co odciążają środowisko naturalne. Co więcej, sprzedając surowce, możemy zyskać nieco dodatkowej gotówki, która jest wypłacana na miejscu. Jakie metale można sprzedawać na skupach złomu i dzięki jakim cechom charakterystycznym je rozpoznamy?

Miedź, mosiądz i brąz

Metale kolorowe takie jak miedź, mosiądz oraz brąz, są najwięcej warte na skupie surowców wtórnych. Czystą miedź rozpoznamy przede wszystkim po charakterystycznej, rudej barwie. Na miedzianych wyrobach może wytrącać się również zielonkawy osad. Dopiero po jego starciu dostrzeżemy kolor surowca. Z racji tego, że dobrze przewodzi ciepło i prąd elektryczny, jej największe ilości znajdują się we wszelkiego rodzaju instalacjach. Wymieniając elementy C.O. lub instalacji elektrycznej, warto uzyskaną z nich miedź sprzedać na skupie, gdyż koszt jednego kilograma to około 16 PLN.  

 

Kolejnym metalem kolorowym jest mosiądz. Tutaj cena jest nieco niższa – zwykle około 11 PLN. Poprawnie mówiąc, jest to stop metali, gdyż składa się z większej ilości miedzi i  dodatku od 10 do 45% cynku. Może zawierać również dodatek innych metali. Istnieje kilka klas mosiądzu, w zależności od zastosowanych pierwiastków i ich proporcji. Każdy z nich ma jednak podobną barwę – różne odcienie złotego. Mosiądz jest powszechnie wykorzystywany w elementach instalacji, instrumentach muzycznych oraz do wyrobu sztucznej biżuterii. Dawniej bito z niego monety.  Podobnym z wyglądu do mosiądzu jest brąz. Jest on stopem miedzi z cyną i będzie miał  ciemniejszy odcień.  Ze względu na wytrzymałość i łatwość obróbki, znany i powszechnie stosowany był już w starożytności. Sprzedając brąz, otrzymamy około 14 PLN za kilogram.

Aluminium

Jest to metal, który w swoim składzie zawiera powyżej 99% glinu. Często występuje z domieszką 5-25% innych pierwiastków. Ma srebrnawą barwę i jest wyjątkowo lekkie. Na skupach najczęściej jest sprzedawane jako puszki po napojach i piwie. Specjaliści ze skupu surowców Pol-Tor przypominają, że nie wszystkie puszki są wykonane z aluminium! Możemy je rozpoznać po oznaczeniu „alu” oraz przykładając magnes – stalowe puszki będą przez niego przyciągane. Koszt kilograma aluminium to zwykle od 2 do 5 PLN.

Inne metale

Na skupie surowców wtórnych można sprzedać również mniej szlachetne metale niż miedź, mosiądz, czy brąz – takie jak na przykład ołów, cynk, znal oraz stal. Ich cena będzie niewielka, od 5 PLN za czysty ołów do zaledwie 20 groszy w przypadku cienkiej stali. Ze względu na zróżnicowanie, gatunek surowca może rozpoznać tylko osoba doświadczona, która nie tylko zna najważniejsze cechy charakterystyczne, ale tez potrafi odróżnić nawet dwa zbliżone do siebie wyglądem metale.