Polska jest jednym z czołowych producentów europejskich różnego rodzaju mięsa. Dla przykładu w roku 2018 odnotowaliśmy w porównaniu z danymi z roku 2017 wzrost o 5,2%, w produkcji wieprzowiny. Umocniliśmy się tym samym na pozycji czwartego najważniejszego producenta po Niemcach, Hiszpanach i Francuzach, z wynikiem 1,9 miliona ton! Dane na rok 2019, który jeszcze się nie zakończył, również są optymistyczne. Zaobserwować można bowiem zjawisko przesunięcia produkcji mięs do krajów tzw. „nowej UE”. Jest to w dużym mierze efekt modernizacji gospodarstw rolnych.

Wpływ nowoczesnych technologii na wydajność produkcyjną

Wiele branżowych rolniczych magazynów oraz analiz eksperckich podmiotów, skupia się na zwracaniu uwagi na korelację sposobu chowy zwierząt, a produktywności branży mięsnej. Najczęściej skupienie dotyczy jednak mieszanek paszowych, wyboru odpowiednich gatunków świń oraz bydła, czy tworzenia ich krzyżówek. Duże znaczenie ma również profesjonalna stała opieka weterynaryjna i usprawnione procesy logistyki, które występują pomiędzy gospodarstwami rolnymi a rzeźniami. Nie tylko jednak te czynniki mają olbrzymie znaczenie dla jakościowego i ilościowego hodowania zwierząt mięsnych. Istotne jest również zagwarantowanie im wysokiej jakości przestrzeni życiowej. Ta wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób, czy na bezpieczniejsze porody wśród zwierząt. Odpowiednio przygotowane obory i chlewnie, to również zmniejszanie stresu świń, czy krów. Czynnik ten, jak dowiedli naukowcy, ma duże znaczenie przy chęci uzyskania mięsa o najwyższej z możliwych jakości.

Jak powinna wyglądać nowoczesna obora i chlewnia?

Nowoczesna obora i chlewnia, powinny przede wszystkim być sterylne, spełniając wszystkie restrykcyjne przepisy sanitarne. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu, co znacznie wpływa na kondycję zwierząt. Dla ich bezpieczeństwa oraz komfortowego i humanitarnego życia/chowu, olbrzymie znaczenie mają zaś przegrody stanowiskowe i drobiny paszowe, które konstruowane są zarówno dla obór uwzięziowych, jak i wolnostanowiskowych. Konstrukcje te dzisiaj są projektowane oraz wykonywane w taki sposób, aby zwierzęta miały pełną swobodę ruchów ciała, bez poczucia jarzma. Dobre drabiny paszowe oraz przegrody stanowiskowe, pozwalają hodowcom również na proste – zautomatyzowane – podawanie paszy, czy czyszczenie przestrzeni. W chlewach, warto stosować zaś maty legowiskowe, które pozwalają uniknąć problemów z kończynami. Trzoda chlewna dzięki temu jest zdrowsza, rozwija się prawidłowo, a także bezstresowo. Jest to ważne szczególnie przy hodowli prosiaków. Odpowiednie wyposażenie obór oraz chlewni można zatem uzyskać od firmy AutoRol, która pomaga uzyskać również dofinansowanie, czy pozwala na zakup w systemie ratalnym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na dedykowanej stronie www tegoż przedsiębiorstwa.