czas czytania: 3 min materiał partnera

Na co zwracać uwagę przy kupnie używanych wózków widłowych?

Źródło: gettyimages

W dzisiejszych czasach podstawowym pojazdem służącym do przemieszczania ładunków jest wózek widłowy. Wózki widłowe wykorzystywane są często w magazynach, gdzie konieczne jest przenoszenie różnego rodzaju towarów z miejsca na miejsce. Oczywiście wózki widłowe przydatne są także w innych miejscach, jak np. hale produkcyjne. Wyposażając się w taki sprzęt nierzadko szukamy używanych urządzeń. Co zatem należy wiedzieć przed kupnem używanych wózków widłowych?

Co jest ważne przy zakupie wózka widłowego?

Decydując się na zakup wózka widłowego mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich to kupno nowego pojazdu, z kolei druga to szukanie używanego wózka widłowego. Z pewnością ta druga opcja przyniesie nam korzyści związane z mniejszym wydatkiem na zakup sprzętu. Jednak kupując używany pojazd musimy liczyć się z tym, że nie będzie on w idealnym stanie. Kupując używany wózek widłowy warto zwrócić uwagę na:

      ·        markę wózka,

      ·        przebieg wózka,

      ·        historię serwisowania,

      ·        stan techniczny,

      ·        gwarancję sprzedawcy,

      ·        koszty serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego,

      ·        ważne badanie urzędu dozoru technicznego.

Wybierając wózki widłowe warto rozglądać się za sprzętami stworzonymi przez renomowanych producentów. Urządzenia pewnych, sprawdzonych marek z pewnością da gwarancję sprawności, trwałości oraz solidności wykonania wózka.

Duże znaczenie, niezależnie od tego, czy kupujemy nowy, czy używany wózek widłowy ma to, jaki silnik ma posiadać pojazd. Do wymagających prac poza budynkiem najlepszym rozwiązaniem są wózki widłowe z silnikiem wysokoprężnym. Porównując ten typ wózka do innych, cechuje się on większym momentem obrotowym. Należy jednak pamiętać, że taki wózek jest droższy w utrzymaniu, a w przypadku usterki jego naprawa jest droższa.

Na rynku znajdziemy także wózki widłowe na gaz oraz wózki elektryczne. Elektryczne wózki widłowe są najlepszym rozwiązaniem dla branży spożywczej, ponieważ nie wytwarzają one szkodliwych spalin. Ten rodzaj wózków cieszy się także dużym zainteresowaniem w miejscach, gdzie wymagany jest niski poziom hałasu.

Gwarancja jest bardzo ważna

Podczas zakupu wózka widłowego należy zwrócić uwagę na koszty jego utrzymania. Bardzo często zdarza się, że kupując droższy wózek widłowy możemy zaoszczędzić. Związane jest to z kosztami jego eksploatacji i serwisowania. Dlatego lepiej jest zapłacić więcej za sprawdzony wózek widłowy renomowanej marki niż mniej za wózek nieznanego producenta, który będzie trudniejszy i droższy w serwisowaniu.

Kupując wózek widłowy należy także zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca zapewnia nam gwarancję na urządzenie. Raczej nie powinniśmy kupować pojazdów bez gwarancji, w szczególności, gdy ich cena jest podejrzanie niska. W późniejszym czasie może okazać się, że taki wózek ma niesprawne części, a my nie mamy gwarancji na ich serwis. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest kupno wózków widłowych u rzetelnego sprzedawcy, jak np. MB Serwis z Gdyni. Wtedy będziemy mieli pewność, że zakupione przez nas urządzenie będzie miało pozytywną historię sprzedaży i serwisowania.