Rodzajów baterii w typie popularnych paluszków jest wiele. Rynek wypełniony, które znaleźć można w myszach komputerowych, pilotach, odbiornikach radiowych, aparatach oraz wielu innych sprzętach codziennego użytku. Przy ich zakupie najczęściej zwracamy uwagę na cenę, a także na długość działania. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze baterii ? Zapytaliśmy przedstawiciela firmy Tales, oferującej polską markę wysokiej jakości baterii Energy Cell ®.
„Czas działania baterii zależy przede wszystkim od jakości baterii i charakteru obciążenia, któremu poddawana jest energia zawarta w bateriach. Urządzenia cyfrowe ( np. aparaty, myszki bezprzewodowe ) potrzebują większej dawki energii w krótkim czasie i dlatego wymagają lepszych baterii, tzw. wysokoprądowych, zaś urządzenia analogowe, np. radio lub pilot do odbiornika TV, potrzebują mniejszego wydatku energetycznego baterii i mogą działać na bateriach słabszych. W pilotach zdalnego sterowania dobre baterie mogą działać nawet kilka lat, natomiast w aparacie cyfrowym podobnie dobra bateria może działać kilka tygodni, za to na słabszej jakości bateriach aparat może nawet nie wystartować….”
Jakie parametry warto jeszcze zatem sprawdzać przy kupnie tzw. paluszków AA?
Baterie te można znaleźć w sklepach również z oznaczeniem R6 (bateria węglowo-cynkowa) bądź LR6 (bateria alkaliczna). Występują także baterie litowo-jonowe, tj. najlepsze ale i najdroższe, które mają nieco inne zastosowanie. Baterie alkaliczne mają zazwyczaj kilkukrotnie dłuższy czas działania niż baterie węglowe i mimo, że są droższe od baterii węglowo – cynkowych, to warto w nie inwestować ponieważ za ok. 2 razy wyższą cenę otrzymujemy ok. 5 do 8 razy dłuższy czas pracy, zatem z punktu ekonomicznego ich zakup jest korzystniejszy. Baterie alkaliczne ponadto są mniej podatne na wylanie elektrolitu – zauważa ekspert firmy Tales – co oznacza większe bezpieczeństwo dla naszego sprzętu, który może ulec uszkodzeniu w wyniku wycieku elektrolitu. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny, mówi dalej ekspert. Jedna bateria potrafi skazić nawet 1 m3 gleby ! Kupując alkaliczne baterie zużyjemy ich mniej więc statystycznie jest mniejsze ryzyko wypadnięcia z obiegu recyklingu a jeśli się to zdarzy, to prawdopodobnie będzie to mniejsza ilość , która przeniknie do gleby i będzie skażać.
Baterie AA mogą się od minimalnie różnić między sobą rozmiarami, np. długością ale w niewielkim stopniu, bez większego znaczenia. Ważniejszą kwestią jest to, że baterie mogą różnić się napięciem. Najczęściej jest to 1,5 V ( węglowo – cynkowe i alkaliczne ) ale bywają baterie o napięciu wyższym, do 3,6 V ( litowe ). Na parametr ten szczególnie należy zwrócić uwagę, by dana bateria w prawidłowy sposób zasilała pracę pilota, myszki komputerowej, latarki czy innego sprzętu.
Inne, mniej oczywiste, parametry baterii
Kupując baterie można zwracać uwagę także na ich maksymalną temperaturę pracy, choć niewielu producentów podaje ten zakres, na współczynnik samorozładowania w trakcie nieużytkowania, bowiem każda bateria rozładowuje się w czasie, nawet jeśli nie jest używana a jej pojemność spada z czasem. Parametr ten zazwyczaj powiązany jest z datą gwarancji, choć nie znaczy to od razu, że bateria po terminie gwarancji jest niedobra. Ma zapewne mniej energii niż na początku ale zdarza się, że przeterminowana bateria jednego producenta będzie lepsza niż bateria innego, nawet w terminie gwarancji. To już szczegóły techniczne baterii, niepodawane do wiadomości konsumentów. Bywa tak, że takiej samej klasy baterie znanych marek są słabsze niż np. baterie Energy Cell, bowiem znane marki cieszą się zaufaniem klientów, zaś marka nieznana musi być lepsza, żeby to zaufanie u klientów sobie zbudować. Potwierdzają to badania porównawcze, jakie można znaleźć w sieci. Oczywiście na rynku jest sporo słabej jakości baterii nieznanych marek, tzw. odpustowych, ale to oddzielna grupa.
Oddzielną także grupą są ładowalne akumulatorki, które można z wyglądu mylić z bateriami. Ale o tym można pisać wiele i to materiał na oddzielne opracowanie.