Wybierając farbę do wnętrz najczęściej kierujemy się jej kolorem oraz ceną. Tymczasem najtańsza farba nie zawsze oznacza dobrze zaoszczędzone pieniądze. Obecnie, kiedy to rynek obfituje w farby różnego rodzaju, wybór odpowiedniego produktu jest jeszcze trudniejszy. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów?

Typ farby

Do malowania ścian wewnętrznych przeznaczone są emulsje. Wyróżniają się one znaczną gęstością i dobrą przyczepnością do podłoża. Są przy tym bardzo trwałe i odporne na ścieranie. Jak informuje przedstawiciel z firmy Chemal – emulsje mogą być stosowane na różne powierzchnie. Z powodzeniem pokryjemy wybranym kolorem tynk, beton, cegłę, płyty kartonowo- gipsowe, czy nawet niektóre metale. Wśród farb do wnętrz wyróżnić można farby akrylowe, winylowe lub lateksowe. Ułatwieniem jest również fakt, że producenci zamieszczają na opakowaniu produktu informacje, do jakiego typu pomieszczenia można użyć danego wyrobu. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się, jaką farbę zastosować w pokoju dziecka, a jaką w łazience.

Stosunek ceny do jakości

To, ile wydamy na jedno opakowanie wybranej farby nie zawsze tożsame jest z ostateczną kwotą, którą przeznaczymy na odświeżenie mieszkania. Ważniejsza bowiem od ceny produktu, jest jego jakość, a co za tym idzie- wydajność farby. Może się okazać, że dla uzyskania pełnego krycia na jednej ścianie, potrzebować będziemy aż kilku opakowań tańszej farby, podczas gdy dla uzyskania tego samego – a nawet lepszego - efektu wystarczy jedno opakowanie droższego produktu. Należy więc wybierać farby, których siła krycia idzie w parze z ceną.

Wydajność farby zależy od powierzchni, na którą będzie nanoszona oraz intensywności wybranego przez nas odcienia. Warto wiedzieć, że jeśli malujemy ścianę po raz pierwszy, nałożenie co najmniej dwóch warstw koloru będzie raczej nieuniknione. W przypadku, gdy chcemy tylko odświeżyć wcześniejszy kolor, wystarczy jedno malowanie.

Nasycony kolor

W dobrych sklepach z farbami do wyboru mamy zarówno produkty gotowe, w wybranej szacie kolorystycznej, jak i farby z mieszalnika. Kolorystyka tych pierwszych zmienia się wraz z trendami aranżacyjnymi, z kolei te drugie wybierać możemy spośród bardzo bogatej palety kolorów znajdującej się na wzornikach. Dostępne są również próbki farb, dzięki którym możemy zobaczyć, jak dany kolor będzie prezentować się w naszym mieszkaniu.

Warto również zwrócić uwagę na szkodliwość farb. Nowoczesne produkty pozbawione są składników, które wykazują negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Chodzi o lotne związki organiczne, które mogą być przyczyną problemów z układem oddechowym.