Spośród różnych typów obróbki cieplnej metali, jedną z najczęściej wybieranych metod jest hartowanie powierzchniowe stosowane m.in. przy elementach stalowych. W ten sposób poszczególne detale ulegają wzmocnieniu – są wytrzymalsze i twardsze. Niewątpliwym atutem hartowania powierzchniowego jest zwiększenie temperatury wyłącznie na zewnętrznej warstwie przedmiotu. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Jak przeprowadza się hartowanie powierzchniowe?

Metale oraz ich stopy poddaje się m.in. obróbce cieplnej. Wykonana w odpowiedni sposób powoduje polepszenie parametrów fizycznych elementów np. ze stali. Ma to miejsce chociażby przy realizacji hartowania powierzchniowego. Może być ono przeprowadzone na kilka sposobów. Wyróżnia się bowiem hartowanie powierzchniowe:

  • indukcyjne – z nagrzewaniem przy użyciu prądu,
  • kąpielowe – poprzez zanurzenie detalu w specjalnej kąpieli,
  • laserowe – temperaturę powierzchni zwiększa się wiązką lasera,
  • płomieniowe – za pomocą palnika,
  • elektrolityczne – powierzchnię nagrzewa się katodą,
  • oporowe – zwiększenie temperatury w wyniku oporu omowego.

Poszczególne metody hartowania powierzchniowego dopasowuje się do charakterystyki materiału poddawanego obróbce cieplnej oraz możliwości danego zakładu. Najczęściej stosowane jest hartowanie indukcyjne i płomieniowe. Są to dwa sposoby, które wykorzystuje Zakład Obróbki Cieplnej Hartmak. W ten sposób przygotowuje się wiele elementów stalowych i nie tylko. Co dokładnie i w jakim celu poddaje się hartowaniu powierzchniowemu?

Co daje hartowanie powierzchniowe metali?

Głównym zadaniem hartowania powierzchniowego metali i ich stopów jest wspomniane polepszenie ich właściwości fizycznych oraz mechanicznych. Nagrzane do bardzo wysokich temperatur powierzchnie obrabianych detali są szybko schładzane, dzięki czemu stają się wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Po takim procesie metal lub jego stop wyróżnia się także większą twardością. Jest odporny na rozciąganie, a jego zużycie następuje znacznie wolniej niż w przypadku elementów, które nie są zahartowane.

Hartowanie powierzchniowe jest metodą wybieraną m.in. przy produkcji elementów dla branży budowlanej, ale nie tylko. W ten sposób znacząco wzmacnia się również koła zębate i łańcuchowe. Z powodzeniem można też zahartować powierzchnie całkowicie płaskie. Mogą być one nawet sporych rozmiarów – w tym wypadku najlepszym wyborem będzie hartowanie płomieniowe. Polepszenie parametrów fizycznych metali i ich stopów przydaje się także przy produkcji sworzni.