Jeśli planujemy pomalować maszynę lub jej części wykonane np. ze stali, jej powierzchnia powinna być odpowiednio przygotowana – zostać oczyszczona i posiadać wygładzoną fakturę. Cel ten można osiągnąć, stosując nowoczesną i niezawodną technikę zwaną piaskowaniem. Zobacz, na czym dokładnie polega ten proces i jakie jest jego zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie jest procesem technologicznym o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach przemysłu. Polega ono na oczyszczeniu lub ukształtowaniu dowolnej powierzchni za pomocą materiału ściernego podawanego w strumieniu sprężonego powietrza, rzadziej cieczy.

Efekt, jaki uzyskuje się w procesie piaskowania, jest zbliżony do tego po wyszlifowaniu powierzchni, jednak w tym wypadku oczyszczana powierzchnia jest równiejsza. Za pomocą piaskowania da się także uzyskać pomocną do późniejszego malowania elementów szorstkość. Części poddane piaskowaniu dużo łatwiej się również czyści. Technikę tę stosuje się jako wstępną obróbkę metali oraz innych materiałów np. przed nałożeniem farby na tak wygładzoną powierzchnię lub przed jej gruntowaniem.

Rodzaje piaskowania

Istnieją dwa główne typy piaskowania: pyłowe oraz bezpyłowe. Piaskowanie pyłowe  to metoda, w której wykorzystuje się pistolety inżektorowe albo ciśnieniowe. Sprzęt ten podłączany jest do zbiornika z piaskiem lub innego rodzaju ścierniwem, które następnie wraz ze sprężonym powietrzem podawane zostaje do dyszy pistoletu pod ciśnieniem.

Piaskowanie bezpyłowe wykonuje się z kolei w specjalistycznych kabinach, będących częścią piaskarek kabinowych. Podczas piaskowania tą metodą zastosowane ścierniwo porusza się w obiegu zamkniętym. Pył ani piasek nie wydostają się poza głowicę piaskującą dzięki zabezpieczeniu, jakim jest specjalna szczotka, powstały pył jest również odsysany przez odciąg.

Ponadto piaskowanie możemy podzielić na rodzaje ze względu na zastosowany typ ścierniwa. Najpopularniejszym jest oczywiście odpowiednio przygotowany oraz i oczyszczony piasek, jednak do procesu tego można używać także innych materiałów. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

  • karborund (węglik krzemu),
  • szlakę miedziową,
  • śrut – ten rodzaj piaskowania nazywamy śrutowaniem,
  • szkło,
  • metal,
  • wysuszony lód.

W niektórych przypadkach używany jest także żużel, zmielone kawałki skorupy orzechów kokosowych lub innych roślin.

Popularnym rodzajem piaskowania jest śrutowanie, które często wykorzystuje się  do śrutowania powierzchni płaskich, takich jak burty statków.

Zastosowanie piaskowania

Piaskowanie stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu, a zwłaszcza w branżach związanych z obróbką metali. Technologia ta szeroko wykorzystywana jest również w budownictwie, gdzie za pomocą piaskowania przygotowuje się materiały do budowy obiektów - dobrym przykładem będzie tu piaskowanie betonu oraz piaskowanie cegły.

Do najpopularniejszych usług, świadczonych przez firmy zajmujące się tą technologią, takie jak Artech Piaskowanie Mateusz Głowacki, zaliczamy:

  •  piaskowanie elementów stalowych,
  • piaskowanie hal stalowych,
  • piaskowanie wiat stalowych,
  • piaskowanie przęseł ogrodzeniowych,
  • piaskowanie bram,
  • piaskowanie maszyn rolniczych oraz maszyn budowlanych,
  • piaskowanie przyczep rolniczych,
  • piaskowanie zbiorników - w tym silosów.

Technologia ta sprawdza się także w branży motoryzacyjnej, gdzie piaskowanie używa się do oczyszczanie i wygładzania karoserii samochodów, ram samochodów, felg samochodowych, czy zacisków hamulcowych.