Maszyny rolnicze są wykorzystywane w codziennych pracach rolniczych. Stanowią zatem podstawę działania gospodarstwa rolnego. W związku z tym ich wszelkie awarie znacznie utrudniają terminowe przeprowadzanie prac. Wiąże się to z wymogiem wynajęcia zastępczego sprzętu i dodatkowymi kosztami. Dlatego też naprawę ciągników czy innych urządzeń należy zlecić specjalistom z serwisu napraw maszyn. Czy to się jednak opłaca? Sprawdzamy.

Jakie maszyny rolnicze naprawia się najczęściej?

Specjalistyczne maszyny rolnicze wyróżniają się zaawansowaną technologią. Przy tym są też bardziej skomplikowane np. od pojazdów osobowych lub ciężarowych. Do najpopularniejszych robotów rolniczych należą ciągniki, pługi, agregaty oraz kombajny np. buraczane i oczyszczarko-ładowarki. Z tych ostatnich korzystają najczęściej prywatni plantatorzy oraz przedsiębiorstwa usługowo-transportowe. Dodatkowo do parku maszynowego rolniczego zaliczają się także: kosiarki (samobieżne lub talerzowe), zgrabiarki (do siana), prasy oraz przetrząsacze karuzelowe. Z reguły nowy sprzęt działa bez zakłóceń. Cechuje się też najwyższym standardem jakości oraz pozwala na bezpieczne użytkowanie. Jeśli dodatkowo zawiera gwarancję, ewentualna regeneracja maszyn sprawnie przebiegnie. W ten sposób uniknie się opłat za naprawę maszyn rolniczych. Chociaż istnieją różne środki dofinansowania np. unijne, pożyczki czy leasing, sprzęt można wypożyczyć, nabyć używany lub oddać do reparacji.

Naprawa czy kupno nowych lub używanych maszyn?

Zakup używanego sprzętu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, podobnie jak taniego urządzenia. Nie zawsze też gwarantuje jakość i funkcjonalność sprzętu. Z reguły używany lub tani sprzęt charakteryzuje się nieodpowiednim stanem technicznym. Dlatego też przed jego wyborem trzeba sprawdzić historię użytkowania, jej poprzednich właścicieli oraz metod wykorzystania. Dobrze jest się przy okazji dowiedzieć, czy był poddawany konserwacji. Warto również poprosić poprzedniego posiadacza o faktury np. za kupno smarów bądź zamiennych części. Decydując się na używane lub nowe urządzenia, należy zwrócić uwagę na datę produkcji opon czy stan ich ogumienia. Istotne są poza tym: kondycja licznika motogodzin, praca silnika oraz ciśnienie silnikowego oleju. Najlepiej przed nabyciem dokonać testu sprzętu. Przed samym zakupem powinno się sprawdzić dokumenty nabycia oraz dowód rejestracyjny urządzenia. Dobrze, żeby używane urządzenie pochodziło od renomowanych marek. W innych przypadkach, jeśli dysponuje się większym budżetem, warto zastanowić się nad renowacją. Istnieje wiele technologii naprawy maszyn, które przywrócą przyrządy do stanu pozwalającego na bezpieczną eksploatację.

Zalety i sposoby naprawy maszyn rolniczych

Na polskim rynku działa wiele firm, które zajmują się profesjonalną naprawą ciągników, czy innych urządzeń rolniczych. Specjaliści mający właściwe doświadczenie przywrócą im sprawność i usuną usterki, przy jednocześnie adekwatnych do obsługi kosztach. Naprawa traktorów czy innych urządzeń, z uwagi na sezonowość użytkowania, jest bardzo ważna przy wykonywaniu prac agrotechnicznych. W tym celu fachowcy przeprowadzają dokładną analizę urządzeń. Możliwe jest również w ramach usługi skorzystanie z doradztwa i serwisu. Zazwyczaj do prac naprawczych używa się specjalistycznych narzędzi m.in. areometru – do płynu chłodniczego, testera elektrolitu czy ściągacza do tzw. łożysk w różnych rozmiarach. Z reguły samą reparację można podzielić na tzw. technologiczność naprawczą np. instalację i rozbiórkę części i obsługową np. mycie i czyszczenie, a także czynności smarownicze.

Ciekawą opcją, o której warto wiedzieć, jest możliwość skorzystania z systemów i stron online, pozwalających na sprawdzenie stopnia zużycia sprzętu oraz liczników kosztów. Dzięki skorzystaniu z pomocy specjalistów można znacznie przedłużyć czas użytkowania sprzętu oraz zaoszczędzić pieniędzy na nabycie nowego. Warto przy tym poszukać usługi naprawy traktorów czy innych urządzeń rolniczych, która zapewnia własny transport pojazdami serwisowymi, jak również odbiór i pomoc na miejscu.