W logistyce paleta to podniesiona platforma wykonana z drewna, która wykorzystywana jest do składowania oraz przenoszenia towarów różnego rodzaju. Spotkać możemy się z nimi na każdym kroku: w hurtowni materiałów budowlanych lub na placu budowy, w większości supermarketów. Korzystają z nich zarówno duże, jak i małe zakłady produkcyjne. Mają one też mniej standardowe zastosowanie.

Produkcja palet

Materiałem, z którego produkowane są palety, najczęściej jest drewno. Zazwyczaj też występują w rozmiarach określonych standardami ISO lub CEN. Paleta o długości i szerokości wskazanej przez ISO, czyli 1200 x 1000 mm oraz wysokości 144 mm nazywana jest paletą przemysłową. Natomiast Euro EPAL, czyli tak zwana „europaleta” ma wymiar zgodne ze standardami CEN, które wynoszą 1200 x 800 dla długości oraz szerokości. W jej przypadku wysokość również wynosi 144 mm. Sama paleta waży około 25 kg, maksymalne obciążenie to natomiast 1500 kg.

Produkcją obu typów zajmuje się firma Polsad. Ponadto jej działalność obejmuje również naprawę palet. W większości przypadków można je bowiem wykorzystać ponownie. Naprawianą paletę możemy poznać po charakterystycznym gwoździu naprawczym. Producent palet oferuje jednak również palety jednorazowe, a także tworzone na zamówienie w niestandardowych wymiarach.

Zastosowanie palet

Głównym przeznaczeniem palet są przemysł oraz handel. Najczęściej palety wykorzystywane są jako sztywne podłoże, na którym składowane są mniejsze opakowania: worki, kartony, pudełka, a następnie transportowane w większej ilości. W tym celu używane są wózki widłowe – dlatego też palety produkowane są w standardowych wymiarach oraz tak projektowane, by wózki widłowe mogły sprawnie i stabilnie je przewozić. Zarówno środki transportu, jak i pomieszczenia magazynowe przystosowywane są zazwyczaj do konkretnych rodzajów palet. Europaleta jest rozwiązaniem uniwersalnym to wszystkich typów wózków jezdniowych.

Palety to częsty widok w supermarketach, gdzie służą jako ekspozycja – na przykład dla produktów oferowanych na promocji. Wykorzystywane są również do składowania materiałów budowlanych na placu budowy, w zakładach produkcyjnych do magazynowania produktów lub części. Spotkać się z nimi możemy w niemal wszystkich gałęziach przemysłu oraz handlu.

To znane już od lat sześćdziesiątych rozwiązanie logistyczne stosunkowo niedawno weszło też w sferę aranżacji wnętrz. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem meble wykonane z palet. Tworzone są zarówno zestawy do ogrodu, jak i łóżka czy sofy do salonu. Odpowiednio wykonane stanowią piękną ozdobę każdego mieszkania. Ich główną zaletą jest uniwersalność – doskonale sprawdzają się w stylizacjach industrialnych, ale również miłośnicy stylu skandynawskiego znajdą coś dla siebie.