Tarcze diamentowe to specjalistyczne narzędzia, do których produkcji wykorzystano mieszankę wysokiej jakości proszków różnych metali i diamentów syntetycznych jako wiązanie. W zależności od typu technologii produkcji mogą one być: galwanizowane, segmentowe i spiekane. Narzędzia tego typu mają różne parametry techniczne dostosowane do ich przeznaczenia. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór rodzaju tarczy do materiału poddanego obróbce.

Zastosowanie pił diamentowych od firmy Adro Hurtownia art ściernych i technicznych

Piłami diamentowymi praktycznie można ciąć każdy materiał, który jest niemożliwy lub bardzo trudny do przecięcia przy użyciu innej piły. Precyzyjnie i szybko takimi tarczami można ciąć: betony zbrojone, spieki ceramiczne, asfalty, szkło, różnego rodzaju tworzywa sztuczne, materiały budowlane, kamienie naturalne i sztuczne, a także drewno. Można więc stwierdzić, iż działalności gospodarcze zajmujące się budownictwem i montażem, szklarstwem, kamieniarstwem, ceramiką i meblami, nie mogą obejść się bez użycia pił diamentowych różnych rodzajów.

Rodzaje tarcz diamentowych

W zależności od rodzaju przecinarki, rodzaju metalu, sposobu cięcia oraz innych wymogów procesu technologicznego, na rynku można spotkać wiele różnych rodzajów tarcz diamentowych.

Generalnie tego typu sprzęty produkowane są zarówno do pracy na sucho, jak i na mokro. Pierwszymi z nich są tarcze o średnicy do 400 mm, stosowane do przecinarek przeważnie ręcznych, ewentualnie pił drogowych i stołowych. Drugie natomiast tworzone są o średnicy do 3500 mm (a nawet większe)

 - podkreślają specjaliści od firmy Adro Hurtownia art ściernych i technicznych.

W zależności od przeznaczenia tarcze diamentowe mogą być z elementami lutowanymi stopami srebra lub segmentowe z laserowym mocowaniem tych części. Składowe mogą mieć różne kształty np. koniczne, proste lub tzw. turbo, ale ich struktura może być specjalnie zaprojektowana jako cecha charakterystyczne producenta.