Metal jest właściwie wszędzie. Bramy, płoty, balustrady, wszelkiego typu konstrukcje stalowe. By nadawał się do użytku, musi być odpowiednio obrobiony. Tak jak przy małych elementach nie ma z tym problemu, tak w przypadku większych potrzebne są specjalistyczne narzędzia i maszyny, którymi dysponuje m.in. wrocławska firma Galwmet. Ale sama obróbka to nie wszystko. Metalowe detale, by były odporne na różne czynniki zewnętrze są poddawane także odpowiednim zabiegom.

Frezowanie CNC

Frezowanie to technika obrabiania przede wszystkim metalu, ale też drewna i tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się ją w obróbce płaszczyzn w produkcji średnio i wielkoseryjnej oraz masowej. Frez to narzędzie skrawające, za pomocą którego są oddzielane warstwy materiału. Wykonuje on ruchy obrotowe i dzięki temu nadaje przedmiotowi określony kształt. Można nim wykonać rowki, kanaliki i obróbkę uzębień. Frezarki CNC są sterowane komputerowo. Wykorzystanie oprogramowania przyspiesza proces obróbki i pozwala na uzyskanie precyzyjnie wykonanych elementów. Wyróżnia się frezowanie powierzchni walcowe i kształtowe.

Wycinanie plazmowe

Plazma jest czwartym stanem skupienia. To zjonizowana materia przypominającą gaz, ale charakteryzuje ją wyższa jonizacja cząsteczek. Cięcie metali plazmą ma miejsce przy pomocy łuku plazmowego. Jest stosowane do cięcia różnego rodzaju elementów, które przewodzą prąd. Plazmą można ciąć  aluminium, stal czarną oraz nierdzewną. Jest stosowana przy cięciu blach, siatek czy rur. Doskonale poradzi sobie z zardzewiałymi, brudnymi czy pokrytymi farbą materiałami. Wyróżnia się również cięcie plazmowo-gazowe.

Obróbka galwaniczna

Galwanizacja to najprościej rzecz ujmując kąpiel metalowych komponentów w elektrolicie. W wypełnionej elektrolitem wannie umieszcza się przedmiot poddawany galwanizacji oraz elektrodę. Wówczas zachodzi proces elektrochemiczny, wskutek którego metalizowany przedmiot pokrywa się cienką warstwą jonów zawartych w elektrolicie. Proces galwanizacji jest wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia powłok antykorozyjnych. Stosowana jest przy wielu metalach i ich stopach: np. żelazo czy złoto. Galwanizację dzieli się na anodową i katodową (np. pokryte cynkiem żelazo będzie katodą, zaś powłoka cynkowa będzie anodą). Poszczególne procesy galwanizacji swoją nazwę zawdzięczają materiałowi do pokrywania metalowych przedmiotów. Tak więc wyróżniamy cynkowanie, chromowanie, niklowanie czy miedziowanie. Poza właściwościami ochronnymi, galwanizacja wpływa na estetykę przedmiotów i poprawia ich wygląd.