W wielu branżach, szczególnie w przemyśle, duże znaczenie ma obróbka przedmiotów i materiałów. W tym celu wykorzystuje się najczęściej proces obróbki skrawaniem. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie przedmiotów o określonych kształtach i wymiarach. W zależności od rodzaju obróbki oraz materiału, z którego wykonany jest przedmiot, wykorzystuje się rozmaite urządzenia, jak np. tokarki, frezarki, czy strugarki. Czym dokładnie jest obróbka skrawaniem i jakie są jej rodzaje?

Czym jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to jeden z rodzajów obróbki ubytkowej. Proces ten polega na usuwaniu warstw naddatku obróbkowego i zamianie go najczęściej na wióry. Główny cel procesu technologicznego, jakim jest obróbka skrawaniem, stanowi nadawanie przedmiotom określonych kształtów i wymiarów. Dodatkowo obrabiana powierzchnia może zmienić niektóre swoje właściwości fizyczne lub mechaniczne. Dzięki procesowi obróbki skrawaniem, wykonywanej przez Arthydral, możliwe jest nadanie obrabianej rzeczy określonych cech. Dzieje się to poprzez oddzielenie pewnej warstwy materiału o określonej grubości.

Biorąc pod uwagę rodzaj usuwanych ścinek, można wyróżnić dwa typy obróbki skrawaniem. Pierwszy to obróbka wiórowa, w której skrawana warstwa jest w postaci wiórów, zaś drugi typ to obróbka ścierna, w której skrawana powierzchnia jest bardzo drobna i często przybiera postać pyłu. Obróbka wiórowa wykonywana jest specjalistycznymi narzędziami o określonej geometrii i liczbie ostrzy. Poza tym powstałe podczas skrawania wióry mają ustalony kształt, który w mniejszym lub większym stopniu zależy od innych czynników, np. obrabianego materiału, prędkości procesu, temperatury skrawania itp. Natomiast do obróbki ściernej wykorzystuje się bardzo drobne ostrza, których liczba i geometria jest nieokreślona, czego efektem jest powstanie bardzo małych wiór o nieokreślonej geometrii.

Główne rodzaje obróbki skrawaniem

W zależności od rodzaju skrawania, proces ten może przybrać różnorodne formy. Wśród podstawowych rodzajów obróbki skrawania znajdują się:

      ·         toczenie,

      ·         struganie,

      ·         wiercenie,

      ·         frezowanie,

      ·         szlifowanie.

Toczenie jest procesem, który stosuje się do nadawania przedmiotom kształtów walcowatych, kulistych oraz stożkowatych. Z kolei dzięki struganiu można wykonywać płaszczyzny. Wiercenie umożliwia wykonywanie otworów o rozmaitych wielkościach. Frezowanie stosowane jest przy obrabianiu rzeczy drewnianych, metalowych, a także stworzonych z tworzywa sztucznego. Szlifowanie jest wykorzystywane w końcowych etapach obróbki przedmiotów metalowych.

Oczywiście obróbkę skrawaniem można także podzielić na inne kategorie. Proces ten można podzielić na obróbkę skrawaniem ścierną i wiórową, o których była mowa powyżej, jednakże dodatkowo można wyróżnić obróbkę skrawaniem ubytkową oraz obwiedniową. Podczas obróbki ubytkowej usuwa się część obrabianego materiału, natomiast obróbka obwiedniowa charakteryzuje się tym, że zarys przedmiotu, który poddawany jest obrabianiu stanowi obwiednie dla kolejnych krawędzi narzędzia.