Różnego rodzaju metale, ze szczególnym uwzględnieniem stali stopowej, znajdują szerokie zastosowanie de facto w każdej branży. Jako że konstruowane współcześnie komponenty są coraz nowocześniejsze i w zdecydowanej większości przypadków coraz mniejsze, istnieje konieczność wykonania niezwykle precyzyjnej obróbki. Gwarancją sukcesu w tym przypadku jest zastosowanie obróbki skrawaniem. Co konkretnie warto wiedzieć o tym procesie?

Czym jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem wymaga przede wszystkim bardzo nowoczesnego zaplecza technologicznego. Mowa tu przede wszystkim o specjalistycznych obrabiarkach, które gwarantują najwyższą jakość, której w tym przypadku, największym wyznacznikiem jest precyzja. Zadaniem obrabiarki jest kształtowanie przedmiotów z różnych materiałów za pomocą przymocowanych narzędzi. Obrabiarki zasadniczo można podzielić na dwie kategorie. Na te do obróbki plastycznej i skrawającej. Nadawanie kształtu poprzez wykorzystanie obrabiarek skrawających polega na oddzieleniu od części zasadniczej nadmiaru materiału, co powoduje powstanie charakterystycznych wiórów.

Do najczęściej stosowanych obrabiarek należą tokarki, wiertarki, strugarki, frezarki i szlifierki. Jakie konkretnie metale można poddać tego typu odróbce? Wszyscy zainteresowani mogą liczyć na obróbkę stali zwykłych, stali stopowych, nierdzewnych, kwasoodpornych, stopów kolorowych i metali nieżelaznych. Z tak rozbudowaną ofertą usługową zetknąć można się jedynie w najbardziej renomowanych zakładach. Zdecydowanie należy do nich firma Wimet, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz setkom zadowolonych klientów zdążyła wyrobić sobie opinię jednej z najlepszych w skali całego regionu. Co jeszcze warto wiedzieć o obróbce skrawaniem?

Obróbka skrawaniem – podstawowe sposoby

Obróbka skrawaniem może być wykonywana na kilka sposobów, w zależności od kształtu obrabianego materiału. Pierwszą metodą toczenie, dzięki któremu obróbce poddać można powierzchnie walcowate, kuliste i stożkowe. W tym przypadku obiekt obrabiany wykonuje ruch obrotowy, a nóż tokarski przesuwa się równolegle do osi obrotu. Kolejną bardzo popularną metodą jest frezowanie metalu. Na czym polega? Jest to proces najczęściej stosowany podczas produkcji masowej poszczególnych komponentów. Wyróżnia się frezowanie czołowe oraz obwodowe.

Nie można również nie wspomnieć o szlifowaniu, które odbywa się przy zastosowaniu ściernicy, poruszającej się obrotowo, podczas gdy obiekt obrabiany wykonuje ruch prostolinijny – przy szlifowaniu płaszczyzn lub obrotowy – przy szlifowaniu powierzchni walcowych. Ostatnią metodą jest oczywiście wiercenie, które wykorzystuje się do stworzenia w danej powierzchni otworów o określonej średnicy.