Nie ulega żadnej wątpliwości, że masowa produkcja stali, stanowiła krok milowy w rozwoju naszej cywilizacji. Obecnie trudno byłoby wymienić gałąź przemysłu, która nie czerpałaby korzyści ze stosowania tego wyjątkowego materiału. Wytrzymałość mechaniczna, środowiskowa, możliwość de facto dowolnego kształtowania, to tylko niektóre z największych zalet. Stal jest również materiałem, który łatwo ulega różnego rodzaju obróbkom, w tym przede wszystkim obróbce cieplnej. Co zatem warto wiedzieć o wyżarzaniu?

Czym jest wyżarzanie?

Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań związanych z obróbką cieplną metali, największym zainteresowaniem ze strony inwestorów, cieszy się technika wyżarzania. Jeżeli trzymać się wyznaczników definicyjnych, to cały proces można zasadniczo podzielić na 3 główne etapy. Na początku stal zostaje nagrzana do konkretnej temperatury. O tym, jaka ona będzie, decyduje przede wszystkim późniejsze wykorzystanie elementu. Następnie temperatura stali utrzymywana jest przez określony czas. Końcowym etapem jest oczywiście powolne studzenie.

Głównym celem obróbki jest przybliżenie stanu materiału do warunków równowagi. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie, dotyczące tego, co kryje się pod tym pojęciem. Wszyscy ci, którym określenie to kojarzy się z fizyką, mają rację. Warunki równowagi to nic innego niż równowaga termodynamiczna. Oznacza ona stan, w którym makroskopowe parametry układu takie jak np. ciśnienie i objętość są stałe w czasie. Na równowagę termodynamiczną składa się wiele elementów, choć zdecydowanie należy wspomnieć o równowadze chemicznej, mechanicznej i termicznej.   Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Rodzaje wyżarzania

Aby uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujące rezultaty, a co za tym idzie, nadać stali określonych w zakładanym projekcie właściwości, wyżarzanie może zostać przeprowadzone za pomocą 2 metod. Pierwszą z nich jest wyżarzanie z przemianą alotropową i w tym przypadku wszyscy zainteresowani mogą liczyć m.in. na

  • ·         wyżarzanie ujednorodniające (homogenizacja),
  • ·         wyżarzanie zupełne,
  • ·         wyżarzanie niezupełne,
  • ·         wyżarzanie normalizujące,
  • ·         wyżarzanie perlityzujące
  • ·         wyżarzanie z przemianą izotermiczną.

Obróbka cieplna przy zastosowaniu techniki wyżarzania może również zostać dokonana bez przemiany alotropowej. Wyróżniamy wtedy wyżarzanie odprężające, którego celem jest usunięcie naprężenia odlewniczego i spawalniczego oraz wyżarzanie rekrystalizujące, które powoduje zajście rekrystalizacji w stalach odkształconych plastycznie na zimno. Nie można również nie wspomnieć o wyżarzaniu stabilizującym, a także stabilizującym naturalnym (sezonowaniu), stosowanym do usunięcia naprężeń z wyrobów wielkogabarytowych, które nie mogą zostać wyżarzone w sposób konwencjonalny.

Wyżarzanie stali – do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc?

Wyżarzanie stali to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces, którego podjąć mogą się jedynie najnowocześniej wyposażeni wykonawcy, którzy od lat zajmują się termiczną obróbką metali. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Steel Trans, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny, ugruntowała sobie pozycję jednej z najlepszych w skali kraju. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj zarówno na miłą atmosferę obsługi, jak i bardzo korzystne warunki cenowe. Oferta usługowa przeznaczona jest zarówno dla klientów strategicznych, jak i tych indywidualnych. Firma zapewnia obsługę kompleksową, w której poza wykonaną usługą znaleźć można także precyzyjną wycenę oraz transport zamówionych materiałów.