Choć montaż pokrycia dachowego zdecydowanie najbardziej kojarzy się z układaniem dachówki, nie można zapominać o tym, iż w skład kompleksowego pokrycia, wchodzą dziesiątki innych elementów. Mowa tu przede wszystkim o obróbkach blacharskich, które odpowiadają nie tylko za estetykę, ale również za wiele funkcji technicznych. Z jakiej blachy powinno się je wykonywać?

Obróbki blacharskie a kwestia wytrzymałości

Wszystkie obróbki blacharskie narażone są przede wszystkim na degradacyjny wpływ warunków atmosferycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wilgoci. Mowa tu nie tylko o wodzie deszczowej, ale także o skroplinach, które powstają na połaci dachu poprzez uwalnianie się prazy z konstrukcyjnego. Aby zminimalizować, a w zasadzie zupełnie ograniczyć ryzyko pojawienia się korozji, trzeba zadbać o to, aby zakupiona blacha płaska, posiadała odpowiednie powłoki ochronne. Najpopularniejszym rodzajem zabezpieczenia jest oczywiście ocynkowanie stali, które przez specjalistów uznawane jest za jedno z najlepszych pod względem ekonomicznym rozwiązań. Jeśli chodzi o obróbki blacharskie, to doskonale sprawdzi się również blacha aluminiowa, która choć droższa, z pewnością pozwoli uniknąć ewentualnych problemów związanych z pojawieniem się rdzy. W razie wątpliwości co do tego, jaką blachę wybrać, warto zasięgnąć opinii profesjonalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma Metalex. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej firma od lat zapewnia inwestorom kompleksową obsługę w zakresie różnego rodzaju wyrobów stalowych. Wszyscy zainteresowani ofertą mogą tu znaleźć m.in.

  • ·         Pręty i walcówki
  • ·         Dwuteowniki
  • ·         Płaskowniki
  • ·         Ceowniki
  • ·         Kątowniki

Co jeszcze warto wiedzieć na temat blach płaskich, używanych do produkcji obróbek?

Blacha płaska a proces gięcia

W zależności od posiadanego wyposażenia technicznego, wiele uwagi poświęcić trzeba grubości konkretnej blachy, która będzie miała wpływ zarówno na łatwość obróbki, jak i sztywność wykonanego elementu. Wiele firm budowlanych wyposażonych jest w giętarki mechaniczne, na których dokonuje się obróbki z wykorzystaniem siły ludzkich mięśni. W tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzą się blachy o grubości oscylującej od 0,5 do 0,6 mm.

Jeżeli zaś wygięty ma zostać element o grubości 1 mm lub większej, to dla zachowania jak największej precyzji oraz estetyki, zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy są w stanie wykonać obróbkę za pomocą giętarek pneumatycznych, sterowanych komputerowo. Jako że obróbki często stanowią bardzo widoczny element dachu, co najlepiej widać na przykładzie obróbki deski czołowej i wiatrownic, precyzja zyskuje tutaj wyjątkowe znaczenie.