Czy wiesz, że coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż złomu? Jest to bowiem jedno z najbardziej korzystnych - pod względem ekonomicznym i ekologicznym – rozwiązań, dzięki któremu można pozbyć się zalegających odpadów. Przeczytaj, co dokładnie zalicza się do złomu i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze punktu, do którego dostarczone zostaną niepotrzebne przedmioty.

Kilka słów o złomie

Niemalże w każdym mieszkaniu i w każdym przedsiębiorstwie można znaleźć przedmioty, które nie są już używane zgodnie z ich przeznaczeniem.  Wszystkie te nieużytkowane elementy, wykonane z metalu lub ich stopów są określane mianem złomu. Są to przede wszystkim:

  • puszki i pojemniki z aluminium,

  • części samochodowe i elementy karoserii pojazdów,

  • odpady produkcyjne i budowlane,

  • różnego rodzaju blachy.

Wyjątek stanowią w tym przypadku elementy infrastruktury drogowej (np. znaki drogowe, fragmenty torów kolejowych) i monety – według obowiązujących przepisów oddawanie takich przedmiotów jest nielegalne.

Dlaczego warto oddawać złom?

Oddawanie niepotrzebnych przedmiotów na złom to sposób na szybkie i łatwe pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów. Oczywiście, alternatywne rozwiązanie to wyrzucenie ich na śmietnisko, niemniej jednak, jest ono niekorzystne finansowo – bowiem za  każdy element, oddany na skup, właściciel otrzyma wynagrodzenie. Co prawda, kwoty oferowane za kilogram danego materiału zazwyczaj nie są wysokie, jednak pozbywając się większej ilości sprzętów z gospodarstwa domowego, można zarobić nawet kilkaset złotych. Dodatkowo, oddawanie przedmiotów na złom jest wyrazem troski o środowisko naturalne. Wynika to z faktu, że przedmioty poddawane są recyklingowi, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane. Warto jednak pamiętać, że wszystkie oddawane przedmioty należy segregować.

Punkt skupu złomu – czym kierować się przy jego wyborze?

Decydując się na sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów, warto dokładnie przeanalizować oferty punktów skupu złomu w okolicy. Poszczególne przedsiębiorstwa, zajmujące się odbiorem surowców wtórnych, często posiadają zróżnicowane stawki za wybrany rodzaj materiału. Dodatkowo, nie każdy punkt proponuje dojazd do klienta. Warto zaznaczyć, że rekomendowaną pod tymi względami firmą jest ROX-MET – Skup Złomu i Surowców Wtórnych. Przedsiębiorstwo działa bowiem na rynku od 2007 roku i wyróżnia się na tle innych profesjonalnym i uczciwym podejściem do każdego klienta. Dodatkowo, firma posiada własny transport i na prośbę klienta jest w stanie odebrać złom ze wskazanego miejsca.