Żeliwo wykorzystywane jest w wielu dziedzinach, z którymi człowiek ma styczność każdego dnia — szczególnie w przemyśle. Przedmioty wykonane z tego materiału można również spotkać w życiu codziennym. To właśnie z żeliwa wykonane są m.in. elementy instalacyjne, niektóre części samochodowe czy grzejniki w starszym budownictwie. Jest to jeden z najpowszechniejszych stopów żelaza cechujący się dobrymi właściwościami.

Żeliwo — ogólna charakterystyka

Żeliwo to stop żelaza z węglem i innymi pierwiastkami, np. fosforem, siarką czy krzemem. Cechą charakterystyczną jest spory udział węgla. Minimalnie wynosi on 2%, natomiast jego maksymalna wartość nie jest określona. Oczywiście głównym składnikiem w tym przypadku jest żelazo.

Stop ten produkowany jest w wyniku przetopienia surówki wraz z dodatkami złomu stalowego. Proces ten ma miejsce w specjalnych piecach hutniczych, określanych jako żeliwiaki. W ten sposób otrzymywane są różne rodzaje żeliwa, w tym szare, białe, stopowe i połowiczne.

To staliwo ma bardzo szerokie zastosowanie. Powstają z niego kaloryfery, piece, elementy instalacji grzewczych, wpusty, rury, włazy kanałowe, części i podzespoły maszyn i pojazdów mechanicznych, a także akcesoria kuchenne i naczynia.

Złomowanie żeliwa z firmą Piskorstal Skup Złomu i Metali Kolorowych Kontenery Na Gruz

Żeliwo jest pełnowartościowym odpadem, który z powodzeniem może zostać poddany recyklingowi. W ten sposób każdy ma możliwość przyczynić się do redukcji ilości odpadów na składowiskach.

Recykling tego stopu przyczynia się do znacznego zużycia energii oraz redukcji kosztów produkcji nowych produktów, co ma ogromne znaczenie ekonomiczne i ekologiczne

— podkreślają specjaliści z firmy Piskorstal.

Warto również pamiętać o korzyściach, jakie osiągają osoby, które decydują się na oddanie żeliwa na skup złomu. Na tym staliwie można dużo zarobić. W dużej mierze uzależnione jest to od faktu, który twierdzi, że większość żeliwnych przedmiotów cechuje się sporą wagą, co bezpośrednio wpływa na ich cenę.