Pozyskiwanie wody ze studni, czyli płynu, który jest nam niezbędny do codziennego funkcjonowania, odbywa się zwykle przy pomocy specjalnych pomp głębinowych. Woda pozyskiwana w ten sposób może nam służyć nie tylko do picia, ale również do innych czynności takich jak podlewanie roślinności znajdującej się na naszym terenie. Zapoznajmy się z charakterystyką pomp głębinowych oraz jej rodzajami i typowymi usterkami tych urządzeń.
Czym jest i z czego składa się pompa głębinowa?
Pompa głębinowa należy do urządzeń ciśnieniowych, których, jak sama nazwa wskazuje, podstawową funkcją jest pompowanie wody pochodzącej ze studni głębinowych, których głębokość sięgać może nawet 70 metrów. Oprócz tego pompy tego typu posłużyć nam mogą do pozyskiwania innych rodzajów cieczy, a ich budowa oparta jest na takich elementach jak silnik elektryczny (zatapialny), przewody tłoczne i zasysające oraz wirnik. Warto również wspomnieć, iż pompy głębinowe są obecnie w pełni automatyczne, a ich zastosowanie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wydobywania wody ze studni głębinowych, ponieważ mogą nam posłużyć również takich celach jak:
- wydobywanie ropy naftowej z szybów;
- obniżenie poziomu wody w warstwie zaskórnej;
- odwadnianie konstrukcji znajdujących się pod ziemią;
- wydobywanie wody w celach ogrodniczych oraz przemysłowych;
- wspomaganie sieci wodociągowych w ich funkcjonowaniu.
Jakie są rodzaje pomp głębinowych?
Generalnie, jeżeli chodzi o podział pomp głębinowych, to może on przyjąć dwie formy. Pierwsza z nich klasyfikuje te urządzenia na podstawie ich średnicy. W związku z tym wyróżnić możemy tutaj pompy 3-calowe, 3,5-calowe, 4-calowe i 4,5-calowe, a nawet 6-calowe, 8-calowe, 10-calowe oraz 12-calowe. Drugim podziałem odnośnie pomp głębinowych jest ten, który dotyczy ich konstrukcji i tutaj spotykamy się z pompami głębinowymi takimi jak:
- monoblokowe — to rodzaj pompy głębinowej, w której wirnik (otwarty lub zamknięty) jest połączony z silnikiem odpowiedzialnym za napędzanie tego urządzenia;
- śrubowe — tego rodzaju pompy określa się również mianem ślimakowych, ponieważ za przepompowywanie wody odpowiedzialna jest specjalna ślimakowa śruba, a właściwie jej ruch obrotowy.
Typowe usterki pomp głębinowych
W kontekście usterek, jakie mogą nas spotkać ze strony pomp głębinowych, należy przede wszystkim wymienić tutaj utratę wydajności urządzenia. Powodem tego stanu rzeczy może być przede wszystkim zatkanie zaworów lub uszkodzony przełącznik ciśnienia. Uszkodzenie przełącznika ciśnienia może prowadzić również do ciągłego włączania oraz wyłączania się pompy. Jeśli chodzi o inne usterki związane z pompami głębinowymi, to jest to na przykład niepompowanie cieczy mimo działającego urządzenia. Powodem tego może być zapchany filtr oraz całkowite wyłączenie się pompy, za czym stoi przepalony bezpiecznik lub uszkodzenie przewodu elektrycznego. Wszelkie usterki związane z pompami głębinowymi może naprawić dla nas firma Elektromechanika, która należy do Sylwestra Stawickiego.