Palety to specjalne konstrukcje, które są nieodłącznym elementem wszelkich branż związanych z transportem. Najczęściej spotyka się je w magazynach oraz zakładach produkcyjnych, gdzie odgrywają bardzo ważną rolę. Otóż pozwalają szybko i sprawnie transportować nawet duże ilości ładunków. Ze względu na różne wymagania producentów, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów palet. Przedstawiamy je w tym artykule!

Materiał użyty do wykonania

Pierwszym podstawowym kryterium, które pozwala podzielić palety na różne rodzaje, jest materiał użyty do ich wykonania. Na rynku najczęściej dostępne są palety drewniane, metalowe i plastikowe. Ostatnie z nich, ze względu na łatwość utrzymania w czystości oraz lekkość, wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Niestety nie są one zbyt odporne na odkształcenia i uszkodzenia. Palety metalowe są najbardziej wytrzymałe i doskonale sprawdzają się do transportowania ciężkich towarów, jak np. produkty branży motoryzacyjnej lub hutniczej. Jednak ich największym minusem jest duża waga, utrudniająca przemieszczanie palet. To wszystko sprawia, że bez dwóch zdań zdecydowanie najczęściej wybierane są palety drewniane. Odznaczają się dużą uniwersalnością, wytrzymałością, a także stosunkowo niską ceną.

Podział palet ze względu na wymiary

W transporcie kluczową rolę odgrywa podział palet ze względu na ich wymiary. Od tego zależy to, jaki towary można na nich transportować, a także jakie może być ich maksymalne obciążenie. Rozmiar palet ma także wpływ na to, jakie urządzenie będzie potrzebne do ich transportu. Każdy rodzaj palety ma charakterystyczne wymiary, dzięki czemu można bez problemu je rozpoznać. W ofercie firm takich jak Tom-Palex z Karpina, które oferują sprzedaż palet, znaleźć można m.in.:

  • europalety I i II gatunku – najpopularniejsze i najpowszechniejsze palety, które wykonane są zgodnie z określonymi standardami jakości, mają wymiary 800x1200x144 mm, a ich maksymalne obciążenie to 1500 kg, największą zaletą jest to, że pasują do wszystkich rodzajów wózków widłowych,
  • palety przemysłowe – nazywane też ISO albo EUR2, najczęstsze wymiary to 1200x1000x162 mm, w przeciwieństwie do europalet nie muszą spełniać narzuconych norm jakości, mogą mieć różne wymiary,
  • palety jednorazowe – są tworzone z materiałów odpadowych lub z drewna II bądź III gatunku, pozwalają przetransportować nawet duże ilości towarów, ale są znacznie mniej wytrzymałe.

Budowa a rodzaje palet drewnianych

Jeśli chodzi o palety drewniane, które jak już zostało wspomniane są tymi używanymi najczęściej, można podzielić je także, biorąc pod uwagę ich budowę. Ta różni się między innymi w zależności od kraju, skąd pochodzą palety. Natomiast poszczególny typ konstrukcji wymaga zastosowania różnych wózków widłowych. Tak więc wyróżnia się: palety otwarte (czterowejściowe, blokowe), palety zamknięte (czterowejściowe, blokowe), palety Stringer (czterowejściowe, zamknięte od dołu) i palety Bearer (dwuwejściowe, blokowe).